Mężczyźni urzywają akrylu elewacyjnego przy budowie domu

Akryl elewacyjny – zastosowanie i właściwości

Akryl elewacyjny to rodzaj jednej z popularniejszych cienkowarstwowych mas tynkarskich wykorzystywanych w budownictwie. Tynk akrylowy służy do pokrywania powierzchni zewnętrznej budynków zarówno w sposób ręczny, jak i maszynowy. Ze względu na podwyższone właściwości przyczepne, doskonale sprawdza się także do stosowania w systemach ociepleń wykonywanych na bazie styropianu.

Jak powstaje akryl elewacyjny i jakie są jego rodzaje?

Akryl elewacyjny powstaje w wyniku połączenia żywicy akrylowej, kruszywa fakturującego oraz spoiwa kopolimerowego. W procesie produkcji składniki te uzupełniane są o substancje impregnujące, które skutecznie zabezpieczają ich strukturę i zapobiegają powstawaniu pleśni i grzybów. Istnieją dwa podstawowe rodzaje tynku akrylowego: baranek elewacyjny i kornik elewacyjny, które różnią się między sobą strukturą. „Baranek” wyglądem przypomina baranią wełnę i charakteryzuje się nieregularnie rozłożonymi wgłębieniami i uwypukleniami, z kolei „kornik” przybiera formę pionowych, ukośnych bruzd, podobnych do śladów pozostawionych przez korniki.

Jakie właściwości ma akryl elewacyjny?

Akryl elewacyjny odznacza się podwyższonymi właściwościami fizykochemicznymi. Wykazuje dużą odporność na uszkodzenia o charakterze mechanicznym, przez co nie ulega pęknięciom czy ścieraniu. Akryl elewacyjny zawiera ponadto organiczne i nieorganiczne pigmenty barwne, które czynią go hydrofobowym oraz wytrzymałym na negatywny wpływ zmiennych warunków atmosferycznych. Dodatkowo już na etapie produkcji zostaje odpowiednio zabezpieczony przed rozwojem pleśni i grzybów. Dzięki temu elewacja pokryta tynkiem akrylowym na długo zachowuje wysokie walory wizualne, a budynek prezentuje się estetycznie. Produkt dostępny jest w wielu wersjach kolorystycznych. W zależności od indywidualnych upodobań, istnieje możliwość wyboru rodzaju faktury czy grubości uziarnienia. Dodatkowym atutem produktu jest jego łatwa dostępność na rynku i przystępna cena.

Jak stosować akryl elewacyjny?

Akryl elewacyjny stosuje się do pokrywania elewacji budynków. Masę można nakładać ręcznie, przy użyciu wałka malarskiego, ale również mechanicznie – za pomocą natrysku maszynowego. Konsystencja masy wykazuje dużą elastyczność i przyczepność, a dzięki temu jest niezwykle łatwa w aplikacji. Akryl elewacyjny sprawdza się przy wykonywaniu wypraw tynkarskich na odpowiednio przygotowanych, zagruntowanych powierzchniach mineralnych, a także pokrytych powłoką malarską na bazie tworzywa sztucznego. Można go również stosować w systemach ociepleń wykonywanych ze styropianu. Z uwagi na podwyższone parametry wiążące, tynk akrylowy świetnie pokryje nawet duże i nieregularne powierzchnie elewacyjne. Aby wykonana z akrylu wyprawa tynkarska mogła zachować swoje właściwości, należy nakładać ją w określonych warunkach pogodowych: przy temperaturze wynoszącej od +5°C do +25°C i przy wilgotności powietrza nieprzekraczającej 75%.

About the author

Redakcja

View all posts

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.