bawełna

Bawełna organiczna – jakość w cenie czy tylko marketing?

Bawełna organiczna jest zasadniczo znanym rodzajem bawełny, często jednak z nią utożsamiana. Mimo, że odznacza się podobnymi do bawełny właściwościami, to proces jej wytwarzania i komfort noszenia jest zgoła inny. Nie każda tkanina bawełniana ma wysoką jakość i jest bezpieczna dla dzieci. Co należy wiedzieć o bawełnie organicznej i w jaki sposób ją wybierać?

W dzisiejszych czasach, problem zanieczyszczenia środowiska jest bardzo aktualnym tematem. Otóż, plantacje bawełny stanowią prawie 25% ogólnego zużycia chemicznych środków ochrony roślin oraz ponad 10% światowego zużycia pestycydów. Konwencjonalne sposoby uprawy bawełny przynoszą duże zyski dla dużych koncernów odzieżowych, ze względu na niskie koszty produkcji. To, niestety, również duża szkoda dla środowiska, a co za tym idzie – dla nas wszystkich.

Sposoby uprawy bawełny

Plantacje roślin na skalę przemysłową powinny funkcjonować z poszanowaniem środowiska i zdrowia ludzi. To tyle teorii, rzeczywistość bywa często okrutna. Już na wczesnym etapie uprawy popełnia się podstawowe błędy, wysiewając rośliny, które wcześniej poddaje się modyfikacji genetycznej. Mówiąc krótko, w warunkach laboratoryjnych programuje się roślinę, zmieniając jej kod genetyczny. To działanie bardzo krótkowzroczne, ponieważ wpływa na zanik bioróżnorodności. W czasie wzrostu roślin stosuje się środki owadobójcze, pestycydy oraz sztuczne nawozy o dużej szkodliwości dla gleby i organizmów żywych. To celowy zabieg dla ochrony rośliny przed owadami i różnymi chorobami, jednak jego konsekwencje są bardzo szkodliwe. Uprawiane w ten sposób rośliny pochłaniają ogromne ilości niebezpiecznych substancji chemicznych. Mimo jasnego zakazu stosowania niektórych środków chemicznych, wydanego przez Światową Organizację Zdrowia WHO, w pewnych rejonach świata ich stosowanie jest nadal powszechne. Plantacje takie są często poza zasięgiem instytucji, zajmujących się kontrolowaniem procesu produkcji.

W odróżnieniu od bawełny z konwencjonalnej uprawy, bawełna organiczna pochodzi z certyfikowanych plantacji, prowadzonych przeważnie przez małych przedsiębiorców, zazwyczaj jako firmy rodzinne z długoletnią tradycją. Do uprawy stosuje się tylko naturalne środki ochronne, które nie wykazują negatywnego wpływu na środowisko i życie żywych organizmów. W takich warunkach bawełna dojrzewa w sposób naturalny, zgodny ze swoim cyklem. Do farbowania tkanin używa się również wyłącznie farb o naturalnym pochodzeniu, nietoksycznych, całkowicie bezpiecznych.

Jakość bawełny organicznej w cenie

Zrównoważona uprawa bawełny gwarantuje wysoką jakość włókien. Tkaniny nie tracą koloru, nie rozciągają się zachowując swój pierwotny wygląd, a fason pozostaje ten sam nawet po wielu praniach. Bawełna z upraw konwencjonalnych jest niestety słabej jakości, a przyczyną są włókna o bardzo osłabionej strukturze wskutek stosowania środków ochrony roślin. Łatwo się niszczy, zmienia swoją strukturę pod wpływem wyższej temperatury, traci swój fason oraz kolor.

Z pewnością, nie raz zastanawiałeś się w sklepie odzieżowym, skąd taka różnica w cenie między bawełną organiczną a bawełną konwencjonalną. Kupując tkaniny z bawełny organicznej, płacisz za wysoką jakość produktu. Są one zdecydowanie trwalsze i bardziej komfortowe w użytkowaniu, nie niszczą się i nie przecierają. przez długi czas zachowują swój pierwotny wygląd i kolor, a do tego wykazują dużą odporność na wysokie temperatury i częste pranie. Zapewniają doskonałą cyrkulację powietrza, dlatego określa się je mianem tkaniny oddychającej. Świetnie chroni przed przegrzaniem i wychłodzeniem.

About the author

Redakcja

View all posts

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.