dom pod lupą

Blachodachówka – korzyści stosowania

Wiele osób budujących dom staje przed dużym dylematem – jakie pokrycie dachu wybrać? Normy i wytyczne producentów jasno określają, gdzie i jakie materiały można zastosować. Zastanawiając się nad rodzajem pokrycia nie powinniśmy kierować się tylko względami estetycznymi, ale przede wszystkim jego trwałością i wytrzymałością. Coraz większym zainteresowaniem cieszy się lekka i łatwa w montażu blachodachówka. Jakie są jej główne zalety?

Blachodachówka – co trzeba wiedzieć?

Blachodachówka to pokrycie dachowe wyróżniające się grubą blachą oraz solidną powłoką. Dodatkowo taka ocynkowana blacha jest powlekana kilkoma warstwami lakieru, co wpływa na jej niezwykłą trwałość. Wyglądem przypomina zwykłą, tradycyjną dachówkę, ale jest od niej znacznie lżejsza. Wykorzystuje się ją zarówno w nowoczesnym budownictwie, jak i do renowacji starych dachów.

Decyzję co do wyboru zadaszenia najlepiej podjąć już na etapie projektowania domu. Warto jest przeanalizować różne możliwości, zweryfikować zalety i wady, aby wybrać najlepsze rozwiązanie dla naszego domu. Każdy wie, że budowa dachu to droga inwestycja, ale warto wybierać tylko wysokiej jakości produkty, by uniknąć w przyszłości kosztownych remontów.

Dach ochrania cały dom przed zmiennymi warunkami pogodowymi i zapewnia komfort mieszkania na długie lata, dlatego nie warto na nim oszczędzać. Tylko sprawdzona i wysokiej jakości blachodachówka będzie tworzyć solidny, odporny na zarysowania i korozję dach.

Zalety wykorzystania blachodachówki

Dach blaszany jest znacznie tańszy niż klasyczne dachówki ceramiczne i jednocześnie zbliżony do nich wizualnie. Korzyści, jakie przemawiają za wyborem blachodachówki to także niska cena w porównaniu do jakości wyrobu.

Najczęściej wymienianymi zaletami tego pokrycia dachu to:

  • lekkość pokrycia – niewielka waga sprawia, że można ją wykorzystywać nawet na niezbyt masywnej więźbie dachowej,
  • materiał nie nasiąka wodą,
  • trwałość,
  • odporność na zmienne warunki pogodowe,
  • łatwa pielęgnacja,
  • prosty montaż – montuje się ją na ruszcie z łat, z zastosowaniem folii wstępnego krycia.

Blachodachówka – jak przebiega montaż?

Przy wyborze pokrycia musimy wziąć pod uwagę nachylenie połaci dachowej. Powinno być ono określone w projekcie domu, ponieważ dzięki temu wiemy jakie rozwiązanie zastosować. Im mniejszy jest spadek dachu, tym bardziej szczelne powinno być pokrycie. Od jego kąta i kształtu zależy sposób układania blachodachówek i całkowity koszt wykonania dachu.

Blachodachówki to długie, dochodzące nawet do kilku metrów, arkusze blachy, produkowane na konkretny wymiar, zgodnie z projektem konstrukcji dachu. Najlepiej sprawdzają się na prostych połaciach, jednospadowych i dwuspadowych. Arkusze powinno się układać wzdłuż linii okapu i to właśnie ta linia jest miejscem, w którym umieszcza się pierwszą łatę.

Pokrycie z blachy jest dostępne w postaci modułów oraz arkuszy. Elementy te różnią się od siebie wielkością i sposobem montażu. Moduły mają niewielki wymiar i montuje się je metodą na zamek. Natomiast arkusze są większe gabarytowo i dlatego tak ważne jest, aby były cięte na odpowiednią długość.

Więcej na stronie: https://glinmet.pl/.

About the author

Redakcja

View all posts

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.