Blachodachówka na dachu

Blachodachówka na dach – dlaczego warto? Właściwości, zastosowanie i wybór

Artykuł partnera.

Dobór odpowiedniego materiału dekarskiego powinien być dobrze przemyślany. Kiedy warto zdecydować się na blachodachówkę? Sprawdź!

Dach domu jednorodzinnego może być pokryty różnymi rodzajami materiałów. Wśród nich znajduje się także blachodachówka, która ma formę dachówki, jednak wykonana jest z blachy. Obecnie tego typu materiał dekarski oferowany jest przez wiele firm, między innymi popularna jest Plannja, która oferuje wysokiej klasy blachodachówki w różnych wariantach do wyboru.

Blachodachówka – jak jest zbudowana?

Do wykonania blachodachówek używana jest blacha metalowa, głównie stalowa, która kryta jest dodatkowymi powłokami zapewniającymi jej ochronę przed czynnikami pogodowymi oraz atrakcyjny wygląd.

Pod kątem estetyki blachodachówka, na przykład blachodachówka Plannja, przypomina tradycyjną dachówkę ceramiczną. Jest jednak od niej znacznie tańsza i lżejsza, co powoduje, że jest dla niej ciekawą alternatywą.

Blachodachówki są oferowane w różnych wariantach profili, co powoduje, że mogą one uzyskać różnorodny wygląd. Także są one oferowane w różnych kolorach, na przykład ceglastym, zielonkawym, brązowym czy antracytowym i czarnym.

Kiedy stosuje się blachodachówkę?

Materiał dekarski jak blachodachówka używany jest na dachy skośne. Może być on zamontowany na dachach o mniejszym i większym spadku, dlatego też ma on uniwersalne zastosowanie.

Blachodachówka może być kładziona na domach o różnych konstrukcjach, z dachem dwuspadowym, czterospadowym, wielospadowym.

Producenci, w tym wspomniana firma Plannja, oferują blachodachówki wraz z szeregiem dodatkowych materiałów wykończeniowych, dlatego można łatwo stworzyć za jej pomocą nawet bardzo skomplikowane pokrycie dachowe.

Zalety i wady blachodachówki

Materiały dekarskie jak blachodachówki mają wiele zalet, które powodują, że obecnie na ich zakup decyduje się tak wiele osób. Z drugiej strony przed zdecydowaniem się na jej zakup warto także uwzględnić wady, które dla niektórych osób mogą dyskwalifikować blachodachówkę do krycia dachu.

Zalety blachodachówek:

  • Przystępna cena – jedną z największych zalet blachodachówki stosowanej na dach jest jej przystępna cena, ponieważ jest ona tańsza od dachówki ceramicznej, cementowej.
  • Niski ciężar – z tego względu konstrukcja dachu nie musi wyróżniać się aż tak znaczną nośnością jak w przypadku wspomnianych wyżej dachówek ceramicznych i cementowych, co także obniża koszty budowy.
  • Łatwy montaż – blachodachówki, w tym blachodachówka Plannja cechują się bardzo prostym i szybkim montażem, ponieważ oferowane są jako większe elementy.
  • Trwałość – wysokiej klasy blachodachówka może posłużyć nawet przez ponad 50 lat – tak długi okres gwarancji na swoje wyroby daje firma Plannja w przypadku dachówek w klasie jakości Plannja 50.
  • Estetyka – nie można również zapominać o tym, że blachodachówka jest materiałem o estetycznym wyglądzie, dlatego może ona doskonale nadawać się do wykończenia budynków tradycyjnych, nowoczesnych.

Wady blachodachówek:

  • Wysoki hałas – ze względu na zastosowane materiały blachodachówka jest materiałem generującym dość duży hałas, lecz można zminimalizować go przez dobre izolowanie dachu.
  • Trwałość słabej jakości dachówki – dachówki niskiej jakości szybko się niszczą i często wymagają one wymiany na nowe już po około 20 latach, mogą także szybko przestać wyglądać estetycznie.

Jak dobrać najlepszą blachodachówkę?

Materiał dekarski jak blachodachówka ma wiele zalet, jednak nie można też zapominać o jego wadach. Najczęściej jest on wybierany wtedy, gdy celem jest wykonanie dachu o niskiej cenie, ponieważ dobra blachodachówka, na przykład firmy Plannja, jest tańsza niż dachówka cementowa czy ceramiczna.

Aby dobrać odpowiednią blachodachówkę, warto pamiętać o tym, jak duże znaczenie ma jej jakość. Gdy zatem materiał ten ma posłużyć na lata, najlepiej zdecydować się na wysokiej jakości blachodachówki, które mogą posłużyć nawet przez ponad 50 lat bez konieczności wymiany na nowe.

Warto także pamiętać o tym, że na trwałość, izolację i szczelność dachu wpływa nie tylko zastosowany materiał pokryciowy, ale także inne elementy dekarskie, między innymi membrany dachowe, ocieplenie.

About the author

Redakcja

View all posts

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.