fotowoltaika

Czy instalacja paneli słonecznych w domu jest opłacalna?

Panele fotowoltaiczne to już nie tylko moda i ekologia, na którą stać najbardziej zamożnych mieszkańców kraju. W tych czasach jest to także czysto ekonomiczna kalkulacja w dobie ciągle rosnących rachunków za prąd elektryczny, który ciągle jeszcze w naszym kraju (w większości) pochodzi ze spalania węgla kamiennego. Wiele osób jednak wciąż waha się przed podjęciem decyzji o zakupie i montażu „fotowoltaiki”, zastanawiając się przy tym, czy inwestycja się zwróci i czy stopień obniżenia rachunków za prąd będzie na tyle niski, że cała sprawa będzie w ogóle warta zachodu! I tu pojawia się fundamentalne pytanie: czy panele fotowoltaiczne są w ogóle opłacalne i jaka jest ich cena?

Rodzaje paneli fotowoltaicznych

Zanim zaczniemy zastanawiać się nad opłacalnością i kosztami instalacji fotowoltaicznej montowanej prywatnie czy w przedsiębiorstwach, należy zwrócić uwagę na to, iż na rynku obecne są dwa rodzaje paneli słonecznych. Pierwszym rodzajem są panele monokrystaliczne zbudowane z pojedynczych krzemowych płytek, które powstają z cięcia walcowanego kryształu. Mają przez to kształt kwadratów ze ściętymi bokami i jest to ich charakterystyczna cecha.

Panele polikrystaliczne tworzy się z wielu monokryształów krzemowych. Charakteryzuje je miły dla oka, niebieski odcień. Niestety są one mniej wydajne od paneli monokrystalicznych, co przekłada się na ich znacznie niższą cenę, ale większą odporność na skrajne (zwłaszcza wysokie) temperatury. Już na tym etapie łatwo zauważyć, że koszt i opłacalność inwestycji fotowoltaicznej będzie zależał od tego, jaki rodzaj paneli wybierzemy.

Kiedy należy wykonać audyt instalacji fotowoltaicznej i co to takiego?

Nikt wbrew pozorom samodzielnie trudzić się wyborem odpowiednich ogniw słonecznych nie musi. Istnieją na polskim rynku wyspecjalizowane firmy dokonujące odpowiednich kalkulacji. Jeśli więc chcemy zmaksymalizować wydajność i zyski czerpane z zamontowanego układu paneli fotowoltaicznych, należy wykonać audyt instalacji fotowoltaicznej.

Ocenie zostanie poddanych wiele istotnych parametrów danego miejsca. Pierwszym i chyba najważniejszym z nich (prócz rodzaju paneli) jest dostępne miejsce, od którego zależy powierzchnia instalowanych paneli. Drugim – równie istotnym – parametrem przy audycie jest to, jak bardzo dane miejsce jest nasłonecznione. Później już tylko obliczenie zużycia rocznego przez firmę czy gospodarstwo domowe, dobór rodzaju osprzętu, obliczenia ekonomiczne i inne, pomniejsze czynności…

Kiedy audyt będzie gotowy, dowiemy się, czy instalacja paneli słonecznych w domu jest opłacalna. Zwykle okazuje się, że przynosi spore korzyści, co wyjaśnia zapewne fakt niezwykłej popularności paneli słonecznych i szybko rozwijającej się branży fotowoltaicznej!

Cena paneli fotowoltaicznych

Jaka jest cena paneli fotowoltaicznych? Uzależniona jest ona od kilku czynników. Przede wszystkim chodzi o jakość zakupionych produktów. Jak zwykle wyższa jakość równa się wyższej cenie! Szacuje się, że na jeden dom jednorodzinny (3 do 4 mieszkańców) trzeba zakupić instalację o wartości od 4 do 6 tys. złotych. Zaleca się raczej nieoszczędzanie na samej instalacji i zadbanie o jakość nie tylko samych paneli, ale też np. inwertera czy okablowania. Zapewni to większą trwałość układu. Dobra instalacja powinna mieć gwarancję przekraczającą 20 lat!

Jeśli rachunek za prąd wynosi obecnie około 200 zł, prawdopodobnie potrzeba będzie zakupienia paneli o mocy ok. 4 kWp, czyli ok. 4 – 5 paneli słonecznych w praktyce. To pozwoli na całkowite pokrycie potrzeb danego gospodarstwa na prąd elektryczny. Znaczy to, że rachunki za prąd będą wynosić zero lub będą oscylować w śmiesznie niskich granicach. Zatem koszt 6 tys. zł zwróci się do 3 lat użytkowania paneli. Jeśli dokonamy właściwych wyborów i kalkulacji, panele fotowoltaiczne mogą przynieść bardzo znaczące oszczędności.

Lepiej jest przecież wydać jednorazowo kilka, czy nawet kilkanaście tys. złotych i zminimalizować rachunek za prąd do mało znaczących wartości. Zaoszczędzoną kwotę lepiej jest przeznaczyć na kolejne inwestycje w firmie lub dobre wakacje w przypadku prywatnego gospodarstwa domowego!

Sprawdź więcej na http://inovativ.pl.

About the author

Redakcja

View all posts

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.