Zamonotowany cokół przypodłowgowy
materiały prasowe

Czy warto decydować się na cokoły?

Urządzając mieszkanie, przede wszystkim skupiamy się na jego największych partiach, takich jak ściany oraz podłoga. Ich kolory i wzory decydują o tym, w jaki sposób będzie prezentowało się całe pomieszczenie oraz jak sami będziemy się w nim czuli. A co z cokołami? Czy w ogóle warto się na nie decydować we współczesnych stylizacjach?

Czym dokładnie jest cokół?

Cokół przypodłogowy to niewielki element dekoracyjny, który pozwala na estetyczne zamaskowanie łączenia ściany i podłogi. Dzięki niemu uzyskujemy ładniejszy wygląd tego niewielkiego obszaru pomiędzy pionową a poziomą powierzchnią i możemy zakryć znajdującą się tam zazwyczaj szczelinę. Jednocześnie jednak cokół pełni też inne niż estetyczna funkcje.

Z czego może być wykonany cokół?

Klasyczne cokoły wykonane są z płytek ceramicznych, jednak obecnie można znaleźć także inne materiały, które są wykorzystywane do jego produkcji. To między innymi drewno czy płyta MDF. Najlepszym wyborem często jednak pozostaje klasyczna ceramika, zwłaszcza do pomieszczeń mocno eksploatowanych lub narażonych na wilgoć. Odporność płytek na tego typu warunki czy uszkodzenia mechaniczne jest znacznie wyższa niż pozostałych materiałów. Dzięki temu ceramiczny cokół lepiej chroni dolną część ściany i jej połączenie z podłogą, a także jest inwestycją na długie lata.

Ochrona dolnej partii ściany

Ze względu na to, że w szczelinach lubi zbierać się kurz i inne drobinki, zakrywanie ich oraz uszczelnianie zazwyczaj jest preferowanym przez nas rozwiązaniem. Ta sama zasada dotyczy między innymi szczeliny łączącej ścianę i podłogę. Aby uniknąć gromadzenia się w niej zabrudzeń, powinniśmy właśnie wykorzystać elementy łączące, takie jak cokoły czy listwy.

Cokół, ze względu na to, iż zachodzi na ścianę odrobinę wyżej niż zwykła listwa przypodłogowa, może jednocześnie stać się doskonałą ochroną dolnej partii ściany. Osłoni ją między innymi przed zabrudzeniami i zadrapaniami, które mogą zdarzać się szczególnie często w pomieszczeniach mocniej eksploatowanych. Dlatego jest szczególnie polecany do takich miejsc jak przedpokój, w którym dolna część ściany często zostaje uszkodzona w wyniku przypadkowego kontaktu z butami, rowerami czy ciężkimi przedmiotami, wnoszonymi do domu.

W jakich aranżacjach zaprezentuje się szczególnie dobrze?

Jeśli decydujesz się na wykończenie danego pomieszczenia lamperią, cokół doskonale sprawdzi się do jej płynnego połączenia z podłogą. Będzie pięknie prezentował się zarówno do lamperii z płytek ściennych, jak i do takiej, która została wykonana z pomocą ozdobnej farby lub innej okładziny ściennej.

Najczęściej jednak cokoły spotykamy w klasycznych i eleganckich wystrojach wnętrz. Idealnie sprawdzają się do między innymi w kompozycjach z czernią, bielą i srebrem, dlatego często stosowane są w wystrojach glamour. Mogą także pięknie uzupełnić minimalistyczne pomieszczenia, stanowiąc w nich płynne połączenie elementów.

About the author

Redakcja

View all posts

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.