Duży zadaszony taras z ławkami stoi w ogrodzie

Czy warto zadaszać taras?

Taras to swego rodzaju zewnętrzny salon, który coraz częściej staje się standardowym elementem dostrzegalnym przy polskich domach jednorodzinnych. To idealna przestrzeń do spędzania czasu na łonie natury. Jednak niekiedy wiosenny deszczyk lub silne promienie letniego słońca sprawiają, że przebywanie w tym miejscu nie jest do końca komfortowe. Aby uniknąć takich sytuacji, warto zaopatrzyć się w profesjonalne zadaszenie i zamontować je nad miejscem, w którym znajduje się taras. Wtedy już nic nie zaburzy sympatycznej atmosfery podczas spotkań z rodziną, czy przyjaciółmi!

Z jakich materiałów wykonać zadaszenie tarasu?

Warto podkreślić, że zadaszenie tarasu niejedno ma imię, a konstrukcja występująca nad taką nawierzchnią może mieć różnorodną postać. Najczęściej daszek wykonuje się z drewnianych belek pomalowanych na konkretny kolor, z desek WPC, płaskiej blachy lub blachodachówki, niekiedy przyjmuje on również postać aluminiowego stelaża wypełnionego od góry hartowanym szkłem lub poliwęglanem. Sprawdza się także zadaszenie w formie kwadratowego parasola przeciwsłonecznego, materiałowych osłon, pergoli, rolet lub markizy. Niebanalną opcją są też poziome żaluzje z ruchomymi lamelami.

Wybierając konkretne rozwiązanie, warto zwracać uwagę na funkcjonalność, wytrzymałość oraz estetykę zadaszenia. Ponadto element ten powinien tworzyć spójną całość z materiałem, z jakiego wykonano taras oraz korespondować z wyglądem elewacji budynku, obok którego się znajduje. Wtedy wszystkie elementy ulokowane na posesji będą do siebie pasować, a przestrzeń zewnętrzna zostanie zaaranżowane z gustem oraz w zgodzie z aktualnymi trendami.

Zadaszony taras – zalety charakterystyczne dla tego rozwiązania!

Chcesz stworzyć zadaszenie tarasu, jednak jeszcze targają Tobą pewne wątpliwości? Oto główne atuty konstrukcji o takim przeznaczeniu:

  • uniezależnienie się od warunków pogodowych,
  • zwiększony komfort wypoczynku na zewnątrz,
  • wzrost funkcjonalności i atrakcyjności wizualnej przestrzeni wypoczynkowej,
  • poprawa estetyki budynku,
  • łatwość utrzymania nawierzchni w czystości – na taras nie spadają liście, nie trzeba go odśnieżać,
  • ochrona materiałów, z których wykonano powierzchnię tarasu,
  • uniwersalność – można postawić na całkowite lub częściowe zadaszenie.

Zadaszanie tarasu – tak, czy nie? Podsumowanie

Zainstalowanie zadaszenia nad tarasem wiąże się z koniecznością poniesienia dodatkowych kosztów, a niekiedy taka konstrukcja sprawia, że dość mocno ograniczony zostaje dopływ naturalnego światła. Kwestie te dość często są uznawane za mankamenty tego rozwiązania, jednak doskonale widać, że istnieje o wiele więcej zalet, które skutecznie zachęcają do takiej inwestycji. Bez względu na to, czy posiadasz już taras, czy też dopiero planujesz jego budowę – wybierz trwały materiał, z którego go stworzysz i uwzględnij stworzenie zadaszenia, a szybko przekonasz się, że była to świetna decyzja!

About the author

Redakcja

View all posts

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.