Zainstalowana pompa hydrofobowa w ogrodzie

Czym jest pompa hydroforowa i w jakich sytuacjach jest przydatna?

Mieszkając na wsi, wielu z nas musi samodzielnie zaopatrzyć się w wodę. Posiadanie własnego ujęcia jest niezwykle wygodne, a przy okazji bardzo ekonomiczne. Jednak zanim wszystko zacznie działać, niejednokrotnie koniecznością jest skorzystanie z różnorodnych urządzeń, które pozwolą na doprowadzenie wody z ujęcia do naszego domu. Zazwyczaj największym wydatkiem okazują się pompy hydroforowe, których obecność jest niezwykle istotna. To dzięki nim bowiem woda może płynąć pod górę, bez własnego ciśnienia. Jaką dokładnie działa ten sprzęt oraz jakiej konkretnie pomy szukać dla swojego domu?

Pompa hydroforowa – czym jest to urządzenie oraz na jakiej zasadzie działa?

Pompy hydroforowe, bardzo często określane również jako pompy samozasysające, są bardzo charakterystycznymi urządzeniami. Przede wszystkim chodzi w nich o to, że montowane są na powierzchni. Oznacza to, że ich budowa znacznie różni się od znanych nam wszystkim pomp głębinowych, które montuje się w studni.

Po co jednak montuje się pompę hydroforową? Otóż istota jej wykorzystania tkwi w braku możliwości użycia innej pompy, np. właśnie pompy głębinowej. Przeszkadzać w tym może rodzaj studni. Głębinowa pompa z pewnością nie zmieści się w studni abisyńskiej przez wzgląd na bardzo wąskie rury. Kolejnym aspektem skorzystania właśnie z pompy hydroforowej jest możliwość podłączenia się do sieci wodociągowej w niedługim czasie, a pompy ssące są znacznie tańsze, aniżeli pompy głębinowe.

Pompa samozasysająca niezwykle często wykorzystywana jest podczas budowy domu, kiedy niezbędne jest dostarczenie cieczy dla budowniczych lub po prostu do nawadniania ogrodów. Jeszcze kilka lat temu tego rodzaju urządzenia stosowano do pompowania wody pitnej do budynków mieszkalnych, jednak obecnie rozwiązanie to jest mało efektywne.

Jakie znamy zalety i wady pop hydroforowych?

Jeśli zapatrujesz się na pompy hydroforowe, musisz wiedzieć, że te urządzenia mają zarówno swoje wady, jak i zalety. Do zalet w przypadku tych pomp można zaliczyć:

  • niską cenę,
  • bardzo łatwy dostęp do instalacji,
  • niezwykle łatwy montaż.

W przypadku wad, najczęściej wymieniane to:

  • duże straty w przypadku długiego odcinka ssania,
  • ograniczona funkcjonalność – pompa ssąca charakteryzuje się niską głębokością ssania wody czystej,
  • hałaśliwa, głośna praca.

Kiedy warto zainwestować w pompy hydroforowe?

Z pompami samozasysającymi mamy bardzo często do czynienia w przypadku budynków mieszkalnych i zasysania wody pitnej, jednak ostatnio wykorzystuje się ją często do podlewania ogrodu. Pompy hydroforowe dzielą się na jednostopniowe pompy oraz wielostopniowe pompy. Decydując się na takie urządzenie, warto zastanowić się, czy będzie w stanie zassać wodę według naszych oczekiwań. Pompy hydroforowe doskonale sprawdzą się, jeśli planujemy podłączyć się w niedługim czasie do wodociągów, jednak planując korzystanie z niej przez dłuższy czas, warto nieco szerzej rozejrzeć się po rynku. Ciekawe porady dotyczące korzystania z pompy hydroforowej, jak i dobre produkty znajdziesz na stronie ogrody24.pl.

Jak dobrać odpowiednią pompę hydroforową?

Pompy hydroforowe to urządzenia, których moc silnika może znacznie się od siebie różnić. Pompa ssąca zazwyczaj wykonana jest ze stali nierdzewnej, a ponadto wyposażona w specjalny zawór zwrotny. Do pomp hydroforowych dedykowane są zbiorniki, które magazynują wodę. Silniki w tych pompach dzielą się na olejowe lub wodne, z kolei silniki jednofazowe są znacznie popularniejsze od trójfazowych. Wytrzymałość pompy oraz jej duża moc idzie w parze z wyższą ceną. W zależności od tego, do jakich czynności będzie wykorzystywana, warto dokładnie rozejrzeć się po ofertach.

About the author

Redakcja

View all posts

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.