Drzewka owocowe kolumnowe

Drzewka owocowe kolumnowe – za co warto je docenić i jakie rodzaje wybrać do ogrodu?

Przy wielu domach, na przedmieściach lub na wsi, jest kawałek ziemi bezpośrednio przylegającej do budynku mieszkalnego. Zazwyczaj wystarcza on na kawałek ogródka i kącik do odpoczynku na świeżym powietrzu. Czasem właściciele ograniczają się do kawałka zadbanego trawnika, rabatki i małej altanki. Innym razem to po prostu zwykłe podwórko. A gdyby tak wykorzystać ten kawałek do hodowania własnych owoców?

Przecież drzewka owocowe potrzebują miejsca!

Do najczęściej sadzonych przy domach drzew owocowych należą:

  • Jabłoń,
  • Grusza,
  • Śliwa,
  • Czereśnia,
  • Wiśnia,
  • Brzoskwinia,
  • Morela.

Sadzonki tych pysznych owoców zamówić można w internetowym sklepie ogrodniczym https://www.podkarpackiesady.pl/.

Faktem jest, że każde drzewko owocowe potrzebuje jednak pewnej przestrzeni, a nie przy każdym domu jest jej wystarczająco dużo. W takim przypadku sprawdzają się często drzewka owocowe kolumnowe.

Czym są kolumnowe drzewka owocowe i dlaczego są dobre do małych ogródków?

Jest to świetny kompromis dla małej przestrzeni i chęci posiadania drzewek owocowych tuż przy lub w okolicy swojego domu. Kolumnowe drzewka owocowe zajmują niewiele miejsca, rodzą owoce i wyglądają bardzo elegancko. Łączą więc w sobie kilka korzyści.

Wciąż jednak nie słyszeli o nich wszyscy zainteresowani, zarówno upiększeniem ogródka przydomowego oraz posiadaniem drzewek owocowych.
Drzewa kolumnowe – jak już samo ich określenie sugeruje – mają postać kolumnopodobną.

Kwitnąca wiśnia na drzewku kolumnowym kolumnowym

Co to dokładnie znaczy?

Dokładnie to, że drzewa kolumnowe są stosunkowo wąskie – o obwodzie do 80 cm. Dorastają przy tym do 2-3 m. Można je sadzić w 1-metrowych odstępach. Dzięki temu, na małej przestrzeni można posadzić nie jedno, a nawet kilka takich drzewek i jeszcze zostanie miejsce, aby wygodnie między nimi przechodzić. Jak wizualnie prezentują się drzewka kolumnowe owocowe, można zobaczyć przeglądając ofertę internetowego sklepu https://www.podkarpackiesady.pl/pl/c/Kolumnowe-i-DUO/97.

Co do wymagań uprawowych, drzewka owocowe kolumnowe nie różnią się pod tym względem od tradycyjnych drzewek – nie są od nich bardziej wymagające.

Co więcej, niektóre rośliny tego typu osiągają jeszcze mniejsze od wspomnianych rozmiary i można uprawiać je w odpowiednio dużych donicach – wtedy sprawdzą się także na tarasie.
Trzeba jednak pamiętać, że drzewa kolumnowe owocowe rosną dość wolno i są samopylne. Dlatego warto posadzić kilka drzewek jednej odmiany obok siebie. Wpłynie to pozytywnie na owocowanie.

Jak zadbać o drzewa kolumnowe do ogrodu?

Każdy, kto choć trochę interesuje się ogrodnictwem, wie że gleby mają różną jakość – od bardzo dobrej, do wręcz piaszczystej i ubogiej w składniki odżywczej. Uprawianie ziemi tez przyczynia się do tego, że wraz z biegiem ulega ona wyjałowieniu. A jeśli dodać do tego podlewanie, może się okazać, że po pewnym czasie gleba w ogródku straciła na wartości odżywczej. Dlatego warto pamiętać o odpowiednim przygotowaniu miejsca pod posadzenie drzewek kolumnowych.

Powinno to być przede wszystkim miejsce odpowiednio nasłonecznione, jeśli liczy się na ładne, smaczne owoce. W przypadku, gdy w konkretnym miejscu gleba jest słaba, można ją wzbogacić glebą lepszej jakości, przemieszaną z odpowiednim kompostem. 
O nawożeniu trzeba pamiętać również, gdy drzewka rosną w donicach.

Drzewka te nie wymagają szczególnego przycinania – warto jedynie sprawdzać, czy po zimie nie ma na nich zmarzniętych pędów i te trzeba usunąć.

Chcąc mieć mniej, ale za to większych owoców, wystarczy przerzedzać ich zawiązki, kiedy te zaczną się już pojawiać.

Więcej na temat dbania o drzewa owocowe i tego o jakich porach sadzić poszczególne gatunki, przeczytać można na blogu https://www.podkarpackiesady.pl/kiedy-najlepiej-sadzic-drzewa-owocowe. Oczywiście jeśli zdecydujemy się na hodowlę drzewek kolumnowych w doniczce, zawsze możemy nasze roślinki schronić przed niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi.

Najpopularniejsze drzewa owocowe kolumnowe

Jabłka z drzewa owocowego kolumnowego

Podobnie, jak w przypadku tradycyjnych drzew owocowych, tak i tu dominują jabłonie, grusze, śliwy, czereśnie i wiśnie. Dostępne są także morele, brzoskwinie i nektarynki. Oczywiście, jeżeli komuś marzy się większy wybór owoców z własnego ogródka, potrzeba będzie więcej miejsca, niż w przypadku 1-2 owoców.

Faktem jest jednak, że ogród – sad, w którym rosną tylko drzewa kolumnowe owocowe, zajmie stanowczo mniej miejsca, niż w przypadku drzewek tradycyjnych.

Mały ogródek ma więc szansę, aby zabłysnąć pięknem i zarazem przynosić też inne korzyści – jak własne, zdrowe owoce i to stosunkowo szybko po rozpoczęciu hodowli. Drzewka kolumnowe owocują zazwyczaj już w drugim roku po posadzeniu.

Drzewa kolumnowe dostępne na do ogrodu są łatwo dostępne i niedrogie. Przy zakupie, można wybierać nie tylko spośród różnych owoców, ale i ich odmian – wszystko zgodnie z własnymi upodobaniami. Drzewa owocowe kolumnowe to świetna alternatywa dla małego, przydomowego ogródka.

About the author

Redakcja

View all posts

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.