Wilgoć na kwiatach

Filtr do rekuperatora

W systemie rekuperacji są takie elementy, które ulegają naturalnemu zużyciu i należy je regularnie wymieniać. W przeciwnym wypadku wymiana ciepła nie będzie wystarczająco skuteczna, ale też system przestanie spełniać swoje zadanie. Do takich elementów należą filtry. W rekuperatorze występują w dwóch obszarach – przy wentylatorze nawiewnym i wywiewnym.

Przed czym ochronią nas filtry?

Filtr do rekuperatora pełni dwie funkcje. System rekuperacji sprawia, że w domu jest odpowiedni poziom wilgotności, a także oddychamy czystym i świeżym powietrzem. Ponadto w przypadku dokładniejszej filtracji nie są przenoszone z powietrzem szkodliwe wirusy i bakterie.  A po drugie chronią inne komponenty rekuperatora np. wymiennik ciepła, przed zabrudzeniem.

Filtr w rekuperatorze chroni elementy przed zabrudzeniami, wydłużając w ten sposób sprawność i żywotność systemu, jak również czyszczą nawiewane powietrze z wirusów, bakterii, pyłów, pozwalając osobom, które są w budynku na oddychanie świeżym i czystym powietrzem.

Jaka jest częstotliwość wymiany filtrów.

Filtry mają duży wpływ na wydajność pracy rekuperatora oraz skuteczność i sprawność odzysku ciepła. To także ich jakość ma wpływ na to, jak wysokie będzie zużycie energii elektrycznej, która jest potrzebna wentylatorom do pracy. Jeśli filtr jest zabrudzony, ogranicza się przepływ powietrza, przez co następuje zwiększona intensywność pracy centrali. Przekłada się to ponadto na nierównomierny przepływ powietrza.

Dlaczego należy wymieniać filtry powietrza?

Zależy to od kilku czynników, w tym pory roku oraz  warunków panujących na zewnątrz. Zaleca się wymianę filtrów najczęściej raz na 3-4 miesiące. Ale tak naprawdę zależy to głównie od tego jak wysoki jest poziomu zanieczyszczenia powietrza w miejscu zamieszkania. Jeśli w danym miejscu zamieszkania jest bardzo niska, to możliwe, że filtry powinno się wymieniać nawet co miesiąc. Należy stosować i regularnie wymieniać filtry o wysokiej skuteczności filtracji. Częsta wymiana filtrów, to też dłuższa żywotność rekuperatora.

Czy rekuperator będzie działał bez filtrów?

Rekuperator, który nie posiada filtrów lub ma filtry skrajnie zabrudzone, nie może pracować. Zabrudzone filtry w rekuperatorze znacząco osłabiają przepływ powietrza, a także nie oczyszczają powietrza tak, jak by mogłyby to robić, gdyby były czyste. W takiej sytuacji jest ryzyko uszkodzenia centrali, a korzystanie z takiego układu nie opłaca się i może spowodować, że trzeba będzie czyścić wnętrza centrali oraz kanałów wentylacyjnych. Usługa czyszczenia układu wentylacji nie jest tania, a czasami ze względu na rodzaj użytych kanałów nie jest możliwa do wykonania. Samodzielne czyszczenie filtrów wkładów filtracyjnych np. poprzez ich odkurzanie czy pranie, nie jest zalecane.

About the author

Redakcja

View all posts

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.