Stosowanie hydroizolacji przy budownie domu

Hydroizolacje – czym są i kiedy Cię stosować?

Zadaniem hydroizolacji jest ochrona przed wilgocią a w zasadzie doraźne zabezpieczenie budynku przed nadmiernym działaniem wody. Zwłaszcza tych elementów budynku, które są najbardziej narażone na jej przenikanie, do których należą w szczególności piwnicy i inne pomieszczenia znajdują się poniżej poziomu gruntu. Jak działa hydroizolacja, kiedy i gdzie ją stosować?

Gdzie stosować hydroizolacje?

Hydroizolacja to powłoka ochronna, jaką nakłada się na części narażone na bezpośredni kontakt z wodą. Może to być zarówno papa, jak i folia czy nawet odpowiednio zabezpieczona blacha ze stali nierdzewnej. O tym, jakiego materiału użyć, decyduje stopień obciążenia wodą, a także sposób użytkowania budynku lub pomieszczenia i ogólny typ zabezpieczeń. Dlatego hydroizolacje stosuje się do zabezpieczenia fundamentów, ale też wewnątrz budynku, w pomieszczeniach, które są najbardziej narażone na wilgoć. Wówczas kładzie się ją w miejscach, które są wystawione na bezpośrednie lub pośrednie działanie wody.

Typy hydroizolacji

Jak szybko i skutecznie wykonać zabezpieczenie powierzchni przed wilgocią? Najlepiej stosując hydroizolację o wysokiej szczelności. Jednak jej typ, uzależniony jest także od miejsca stosowania.

Wykonanie izolacji fundamentów

Przenikanie wody z gruntu można powstrzymać poprzez izolację fundamentów z zewnątrz lub od wewnątrz. Skuteczna hydroizolacja piwnicy ochroni budynek przed szkodliwym działaniem wody. Tego typu hydroizolację wykonuje się najczęściej wszędzie tam, gdzie grunty są wysoko nasiąkliwe, a woda występuje stosunkowo płytko. Elementy budynków pod ziemią, gdzie mieszczą się różne instalacje i wiele przejść rurowych są szczególnie narażone na działanie wody. Wykonanie tego typu instalacji należy przewidzieć jednak już na etapie projektowania.

Ochrona przed przenikaniem wilgoci wyżej poziomu gruntu

Hydroizolacja w pomieszczeniach ponad poziomem gruntu, zwana też jako hydroizolacja przeciwwilgociowa wykonywana jest zwykle w łazienkach, kuchni i innych wnętrzach narażonych na osiadanie się pary wodnej. Szczególnie ważna jest hydroizolacja łazienki, w której woda z łatwością może przenikać przez fugi w struktury ściany.

Izolacje przeciwwilgociowe — zabezpieczenie powierzchni — jak wykonać

>Do wykonywania hydroizolacji zewnętrznych i wewnętrznych należy stosować odpowiednie produkty, takie jak folie czy masy uszczelniające. Pamiętaj, że odpowiednie hydroizolacje pomogą Ci zapobiegnąć różnym skutkom działaniu wilgoci, a nawet zapobiec powstawaniu uszkodzeń mechanicznych. Wybierz odpowiedni produkt do swoich potrzeb i ciesz się komfortem, jakie dają suche ściany i podłogi budynku.

About the author

Redakcja

View all posts

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.