Budowa małego domu bez pozwoleń

Hyta – szybka budowa bez pozwolenia? Dom na zgłoszenie.

Natura, spokój, cisza. Tego właśnie Ci trzeba. Masz dość miasta, smogu, jesiennej szarugi i wiosennej pluchy. Jedyne, co sprawia, że nie masz jeszcze własnego domu jednorodzinnego, to Twoja niechęć do skomplikowanych formalności. Gdy słyszysz o kierowniku budowy, skomplikowanych odbiorach, urzędach, masz dość na samym starcie. Tak naprawdę chcesz po prostu kupić projekt budowlany i zbudować dom na własnej działce. Tylko tyle.

A czy wiesz, że to jest możliwe? Konstrukcja zamknięta Twojego domu w technologii szkieletowej może powstać już w 3 dni. Później trzeba będzie oczywiście ocieplić budynek naturalną wełną mineralną, zamontować niezbędne instalacje i zrobić wykończenie. Urządzanie? To już sama przyjemność.

Wystarczy, że postawisz Hytędom na zgłoszenie z polskiego biura architektonicznego inspirowany stylistyką skandynawską.

Dom bez pozwolenia na budowę. Ile m2 może mieć obecnie?

Na tu i teraz można budować na zgłoszenie jedynie domy, których powierzchnia zabudowy nie przekracza 35 m2. Muszą to być budynki parterowe, choć można w nich mieć antresolę. Powierzchnia użytkowa jest więc znacznie większa. Taki dom może być ogrzewany. Można do niego doprowadzić prąd, internet i kanalizację. Bez problemu wykorzystasz w nich również ekologiczne media.

Problem jest tylko jeden. Póki co nie może to być dom mieszkalny, a jedynie budynek rekreacji indywidualnej. Ale to zmieni się szybciej, niż myślisz.

Działka pod budowę domu do 35m2. Dom na zgłoszenie a powierzchnia.

Obecnie można wybudować jeden dom bez pozwolenia na każde 500 m2 działki. Każdy taki domek musi być budynkiem wolno stojącym. Chcesz postawić dwa domy? Ich ściany nie mogą do siebie przylegać. Mogą stać dość blisko siebie, ale nadal będą odrębne.

Odległość między nimi wyznaczają przepisy prawa budowlanego. Co istotne, domki muszą być również usytuowane w zgodnej z prawem odległości od granic działki. Dla ścian bez drzwi i okien wynosi ona w tej chwili 4 metry. Ściany bez otworów okiennych i drzwiowych mogą być zbliżone do krawędzi działki na 3 metry. Obszar oddziaływania budynku musi jednak mieścić się w całości na działce.

Chcesz postawić dom na zgłoszenie budowy? Procedura zgłoszenia.

Jakich dokumentów będziesz potrzebować? Przede wszystkim samego wniosku zgłoszenia budowy domu bez pozwolenia. Prócz tego sporządzisz oświadczenie o prawie do dysponowania nieruchomością na cele budowlane. Na pobranej z internetu mapie zasadniczej umieścisz zaś obrys budynku. Dasz sobie z tym radę bez pomocy architekta.

Do kompletu dołączysz opis i rysunki techniczne stawianego obiektu. Po złożeniu kompletnej dokumentacji w starostwie powiatowym lub urzędzie miasta odczekasz 21 dni na tak zwaną milczącą zgodę. Wówczas rozpoczniesz budowę.

Hyta – dotąd domki letniskowe. Polski Ład a domy całoroczne.

Procedura związana z budową domów na zgłoszenie jest całkiem przyjazna dla inwestora. Wiele firm wyspecjalizowało się więc w tworzeniu projektów domków bez pozwolenia. Niestety większość z nich jest tworzona dość sztampowo. Ot, ściany, dach dwu- lub czterospadowy, tynk na elewacji i koniec. 

Całe szczęście wśród projektów można też znaleźć prawdziwe perełki. Z całą pewnością należą do nich domki rekreacyjne Hyta z biura KiK Architekci. Drewniana elewacja, bryły z miejsca przywodzące na myśl urok Skandynawii, ogromne okna, które zapraszają przyrodę do środka. W takich domach można wypoczywać naprawdę swobodnie. A niedługo będzie można w nich nawet zamieszkać.

Formalności budowlane przy domkach na zgłoszenie nadal będą uproszczone.

Cała procedura nadal ma stanowić spore ułatwienie. Kierownik, dziennik czy odbiór budowy nie będą potrzebne. Pojawi się za to konieczność uzyskania decyzji o warunkach zabudowy. Chyba, że Twoja działka jest objęta miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego. Wtedy WZ nie będą potrzebne.

Co ważne, gdy podpisana już przez prezydenta ustawa wejdzie w życie, na zgłoszenie będzie można stawiać również budynki z poddaszem. Nowe przepisy zaczną obowiązywać dwa miesiące po opublikowaniu ich w Dzienniku Ustaw. Pragniesz zbudować piękny dom znacznie szybciej i taniej, niż przy tradycyjnym sposobie budowy? Koniecznie śledź stronę Hyta.pl. Już teraz wybierz swoje nowe lokum i wyobraź sobie, jak cudownie będzie Ci się w nim mieszkać.

About the author

Redakcja

View all posts

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.