Filtr igłowy.

Igłofiltry – do czego służą?

Budowa domu lub innego obiektu na terenie bogatym w wody gruntowe oznacza ryzyko podtapiania fundamentów i zalewania wykopów. Aby uniknąć takich sytuacji, stosuje się tzw. filtry igłowe, które wraz z pompą lub kolektorem ssącym odsączają nadmiar wody.

Budowa filtra igłowego

Nazwa filtra igłowego w pełni oddaje funkcje tego rozwiązania technicznego. Oddziela on wodę od gleby, chociaż jego celem nie jest jej oczyszczanie cieczy, lecz zmniejszanie jej ilości w gruncie. Ostatecznym efektem zastosowania takich filtrów jest obniżenie poziomu wód gruntowych do strefy leżącej poniżej dna wykopu. Dzięki temu jest możliwe bezpieczne wykonywanie prac instalacyjnych czy budowlanych.

Same filtry igłowe czy też igłofiltry mają kształt długiej, często plastikowej rury zakończonej perforacją. Do ich umieszczenia w ziemi są niezbędne otwory o określonej średnicy i głębokości. Wykonuje się je za pomocą wiertnic pionowych prezentowanych na stronie https://staltechnika.pl/oferta/wiertnice-geotechniczne-samochodowe/. Część perforowana powinna się znaleźć na takiej głębokości, do której ma sięgać poziom wód gruntowych. Przekrój rury filtra zwykle wynosi około 30 mm, dlatego do jego montażu wystarczy otwór wykonany wiertnicą geotechniczną mini geolog.

Odsączanie wody z gruntu

Obniżanie poziomu wód gruntowych z zastosowaniem filtrów igłowych wymaga połączenia ich z kolektorem ssącym. Dzięki temu woda jest wciągana do rurki filtra, a następnie, za pomocą pompy, wyciągana na górę. Umieszczenie perforacji na odpowiedniej głębokości gwarantuje, że ciecz znajdująca się powyżej zostanie zassana i wypompowana. W efekcie dno wykopu stale pozostaje suche. Ma to szczególne znaczenie przy wykonywaniu fundamentów z systemem odwodnień, jak i układaniu instalacji teletechnicznych.

Zarówno igłofiltry, jak i maszty przeznaczone do ich mocowania oferuje firma Staltechnika. Na stronie https://staltechnika.pl/ znajdziesz wiele maszyn wiertniczych oraz szeroki wybór osprzętu przeznaczonego do wykonywania odwiertów pionowych i poziomych. Producent stwarza też możliwość wykonania elementów na zamówienie.

About the author

Redakcja

View all posts

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.