Wyczyszczony duzy dywan w salonie

Jak czyścić dywany do salonu?

Niezależnie od tego, czy w Twoim salonie znajduje się nowoczesny dywan z interesującym wzorem, czy też ponadczasowy, klasyczny wełniany dywan do salonu z pewnością zależy Ci na tym, by zawsze prezentował się jak najlepiej. Pielęgnacja dywanu w salonie nie jest trudnym zadaniem, jednak wymaga odrobiny umiejętności oraz zastosowania odpowiednich preparatów. Jak czyścić syntetyczne i wełniane dywany do salonu, by usunąć zabrudzenia i nie uszkodzić włosia?

Tradycyjne i nowoczesne dywany do salonu – dobierz środki czystości do rodzaju włókna

Inaczej pielęgnuje się ekskluzywne dywany do salonu z wełny, a zupełnie inaczej – syntetyczne, nowoczesne dywany. W przypadku wełny ogromne znaczenie ma odpowiednia temperatura wody: zbyt gorąca może powodować filcowanie dywanu. Specjalny szampon do czyszczenia na sucho pomoże Ci uniknąć przemoczenia dywanu. Możesz zastąpić go także sodą oczyszczoną. Jeśli masz wątpliwości, w jaki sposób czyścić swój dywan z wysokiej jakości wełny, skorzystaj z usług specjalistycznej firmy zajmującej się czyszczeniem dywanów.

Syntetyczne dywany do salonu zniosą o wiele więcej zabiegów pielęgnacyjnych, jednak i tu nie należy dopuścić do całkowitego przemoczenia – szczególnie w przypadku dywanów typu shaggy. Najwygodniejszym i zarazem najskuteczniejszym rozwiązaniem będą specjalne preparaty do prania dywanów. Wystarczy rozcieńczyć środek w wodzie zgodnie z zaleceniami producenta. Domowe przepisy na mieszanki z dostępnych w każdej kuchni produktów traktuj z dużą ostrożnością – w przypadku niewłaściwych proporcji mogą okazać się nieskuteczne lub wręcz prowadzić do powstawania zniszczeń i odbarwień. Pamiętaj także, by wypróbować każdy nowy preparat do czyszczenia dywanów na niewielkiej, niewidocznej powierzchni – szczególnie jeśli posiadasz jasny dywan do salonu, na którym wszelkie ciemniejsze plamy i przebarwienia będą widoczne już na pierwszy rzut oka.

Uporczywe plamy – czym usunąć zabrudzenia?

Dobrze wiemy, że wystarczy chwila nieuwagi, by na powierzchni dywanu pojawiły się nieestetyczne plamy. W takiej sytuacji należy działać jak najszybciej! Ciemne plamy z herbaty, czerwonego wina lub coli spróbuj usunąć za pomocą zimnej wody i roztworu kwasku cytrynowego; w przypadku kawy oraz tłustych zabrudzeń lepiej sprawdzi się ciepła, ale nie gorąca woda. Plam z wosku nie należy szorować – aby je usunąć, użyj żelazka i czystej, cienkiej kartki lub pergaminu. Ostrożnie z temperaturą: podczas usuwania takich zabrudzeń łatwo przypalić włókna! Choć plamy z błota kuszą, by usunąć je jak najszybciej, jeszcze na mokro, zalecamy pozostawienie ich do całkowitego wyschnięcia – bez problemu usuniesz je wówczas za pomocą odkurzacza. Zaschnięte plamy najlepiej czyścić za pomocą specjalistycznych preparatów lub zlecić tę czynność firmie zajmującej się praniem dywanów, szczególnie jeśli nie masz pewności, z jakiego rodzaju zabrudzeniem masz do czynienia.

Jak pielęgnować dywan na co dzień?

Jeśli regularnie odkurzasz swój dywan w salonie, częste pranie nie jest wcale konieczne. Duże, jasne dywany do salonu możesz czyścić nawet codziennie – szczególnie jeśli to pomieszczenie pełni w Twoim domu funkcję pokoju dziennego i jest intensywnie użytkowane przez wszystkich domowników. W takim wypadku dobrym rozwiązaniem będą również modne dywany do salonu w oryginalne wzory – dzięki temu ewentualne zabrudzenia, których nie uda Ci się usunąć, nie będą zbyt widoczne. Długie, miękkie włosie dywanu zachęca do tego, by zanurzyć w nim stopy i jednocześnie maskuje nieco zanieczyszczenia, dlatego pamiętaj, by regularnie odkurzać dywan nawet jeśli na pierwszy rzut oka wydaje się całkowicie czysty. Tego obowiązku nie powinni także zaniedbywać właściciele psów i innych zwierząt domowych. Każdy dywan warto od czasu do czasu solidnie wytrzepać, by usunąć kurz zagnieżdżony we włosiu. Nie musisz zwijać go od razu i zanosić z powrotem do domu. Wręcz przeciwnie – warto, by powisiał trochę dłużej na trzepaku i przewietrzył się, dzięki czemu pozbędziesz się także ewentualnych nieprzyjemnych zapachów.

About the author

Redakcja

View all posts

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.