Biały kabel elektryczny

Jak dobrać kable elektryczne do zastosowania?

Jeżeli planujesz położenie lub wymianę sieci elektrycznej w swoim mieszkaniu, potrzebne Ci będą kable elektryczne. Dla laika temat może wydawać się skomplikowany, jednak w rzeczywistości wystarczy posiąść podstawową wiedzę, aby zorientować się w szerokiej gamie produktów oferowanych w specjalistycznych sklepach. Czym różnią się przewody elektryczne? Jak dopasować kabel do zastosowania? Dowiedz się więcej na ten temat.

Gdzie kupować kable elektryczne? Z pewnością zaopatrzysz się w nie w marketach budowlanych oraz sklepach specjalistycznych: zarówno stacjonarnych, jak i internetowych.

Przewody do oświetlenia

Przewody przeznaczone do instalacji elektrycznej oświetleniowej powinny być dobrane z uwzględnieniem planowanego obciążenia. Muszą wytrzymać dostarczane napięcie bez ryzyka przegrzania i nadmiernej eksploatacji. Jakie powinny być takie przewody? Kable do oświetlenia to najczęściej przewody o średnicy 1,5 mm – takie minimum zapewnia bezpieczeństwo urządzeń. W warunkach domowych rzadziej spotyka się kable o większym przekroju.

Kable do gniazdek elektrycznych

Kolejnym przykładem elementu wykorzystywanego w domowych instalacjach jest przewód elektryczny przeznaczony do gniazd elektrycznych. Tutaj najczęściej sięga się po produkty o większym przekroju. O ile średnie natężenie płynącego prądu w przypadku oświetlenia jest stałe – elementów oświetlenia nie brakuje, ale parametry są tu zgodne – o tyle w gniazdach wszystko zależy od posiadanego przez ciebie sprzętu.

Kabel elektryczny 1,5 mm w przypadku prądu elektrycznego dopływającego do urządzeń może okazać się zbyt słaby. Po podłączeniu kilku sprzętów możesz doprowadzić przeciążeń, a nawet rozszczelnienia przewodu, jego przepalenia i zwarcia. Wybieraj więc rodzaje kabli o średnicy 2,5 mm umożliwiających swobodny przepływ prądu niezbędnego do zasilania większości domowych urządzeń AGD i RTV.

Zróżnicowanie kategorii – kable do zadań specjalnych

Kable i przewody, które zapewniają światło lub doprowadzają prąd do domowych sprzętów to nie wszystko. W domowych warunkach zdarza się, że musisz doprowadzić elektryczność do warsztatu czy pracowni. To przydatna opcja przy remontach i majsterkowaniu. Wówczas powyższa rozwiązania okazują się niewystarczające – zaawansowany sprzęt wymaga zastosowania przewodów wytrzymujących większe temperatury i zapewniających bezpieczeństwo sieci. Sprawdź ofertę sklepów, aby dopasować rozwiązanie.

About the author

Redakcja

View all posts

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.