ozowanie domów jednorodzinnych

Jak działa generator ozonu?

W ostatnich miesiącach ozonowanie mieszkań, domów i biur stało się jednym z najpopularniejszych sposobów ich skutecznej dezynfekcji. Niestety bardzo rzadko mówi się tu o właściwości ozonatorów, które – będąc generatorami ozonu – są w tym procesie kluczowe. Jak zatem działa takie urządzenie i jakie są najważniejsze aspekty jego funkcjonowania?

Budowa i analiza – co warto wiedzieć?

Generator ozonu składa się – mówiąc kolokwialnie – z tuby, wewnątrz której znajduje się obszar o bardzo dużej różnicy potencjałów elektrycznych. Powietrza zasysane przez znajdujący się w przedniej części owej tuby wentylator, jest wtłaczane – poprzez zestaw filtrów – do wspomnianej komory. Na skutek dużej różnicy potencjałów elektrycznych, dwuatomowe cząsteczki tlenu ulegają rozpadowi, a następnie łączą się ze sobą w trójatomowe cząsteczki ozonu. Upraszczając, jest to dokładnie ten sam mechanizm, który towarzyszy wyładowaniom atmosferycznym. Niemniej w ich przypadku emisja ozonu jest znacznie intensywniejsza, co oczywiście wynika z bardzo dużej ilości generowanej energii. Po „wyprodukowaniu” ozonu, generator wypycha go na zewnątrz poprzez specjalny zawór.

Co decyduje o skuteczności ozonatora?

Skuteczne ozonowanie domów jednorodzinnych zależy w głównej mierze od wydajności urządzenia. Dobrej jakości sprzęt potrzebuje od dwóch do czterech godzin, by wytworzyć ilość ozonu odpowiednią dla wysterylizowania dużego pomieszczenia. W dobrych generatorach znajdują się dodatkowo specjalne czujniki, których zadaniem jest określenie poziomu gazu w otoczeniu. Jeśli poziom ów będzie satysfakcjonujący, urządzenie zostanie automatycznie wyłączone lub – w zależności od potrzeb – wprowadzone w tryb uśpienia. Zaletą tej metody jest możliwość szybkiej sterylizacji nie tylko samego powietrza, ale też wszystkich przedmiotów, wchodzących w skład jego wyposażenia.

Dobrej jakości generatory wyposażone są w system podwójnej filtracji, który składa się z filtra wejściowego (często jest to filtr pyłowy), a także z filtra wyjściowego. Dzięki temu można mieć pewność, że oczyszczone w ten sposób powietrze, jest naprawdę wystarczająco czyste.

Podsumowanie

Niezależnie od procedury, ozonowanie biur, mieszkań i wielu innych obiektów, wymaga zastosowania skutecznego generatora ozonu. Bez niego trudno sobie wyobrazić inną, równie wydajną i skuteczną metodę sterylizacji pomieszczeń i wchodzącego w ich skład wyposażenia. Sprzęt ten odgrywa szczególną rolę zwłaszcza dziś, gdy tak dużo mówi się o konieczności eliminacji wielu niebezpiecznych wirusów.

About the author

Redakcja

View all posts

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.