kropla wpada do kałuży

Jak odzyskiwać wodę deszczową i gdzie do czego ją wykorzystać?

Ilość opadów deszczu w naszym klimacie jest na tyle wysoka, że zasadnym wydaje się opracowanie metod odzyskiwania deszczówki. Korzystając z wody, należy też mieć świadomość, że jej ilość nie jest nieograniczona. Poza tym bardzo gęsto budowane domy w ostatnich latach powodują wysoki poziom odpływów w kanałach, a w konsekwencji przeciążenie całej instalacji kanalizacyjnej.

Zainstalowanie oprzyrządowania do gromadzenia wody deszczowej okazuje się nie tylko ekologiczną inwestycją, ale również generuje oszczędności w postaci niższych rachunków za dostarczoną wodę i odprowadzone ścieki.

Oszczędności z odzyskanej wody

Okazuje się, że tylko około 10% wody wykorzystuje się w celach spożywczych, reszta stosowana jest do:

  • podlewania trawników, roślin,
  • mycia aut,
  • prania i sprzątania,
  • kąpieli.

Do tego rodzaju prac można, wykorzystać wodę deszczową, szacuje się, że jest to około 80%, pozostałą część stanowi woda pitna w okresach mniejszych opadów, suszy.

Wpływ rodzaju dachu na zagospodarowanie wody deszczowej

Jakość odzyskanej deszczówki zależy od wielkości podłoża i rodzaju materiału, z którego jest zbudowany dach. Nie wszystkie też nadają się do wyłapywania deszczu, pokrycia z okładzin bitumicznych nie nadają się do tych celów, ponieważ wchodzą w reakcję z wodą i zmieniają jej kolor. Nowe dachy pokryte blachą również niosą ryzyko zbyt pokaźnej zawartości metali. Ekologiczne dachy kryte strzechą również nie nadają się do tego rodzaju praktyk, ponieważ deszcz na nich jest prawie w całości wchłaniany i odparowany. Najlepsze pod tym względem okazują się dachy pokryte ceramiczną dachówką i łupkiem. Istotny jest również kąt nachylenia połaci dachowej, najkorzystniejsze są te bardzo strome, ponieważ nie kumulują zanieczyszczeń. Jeśli chodzi o systemy rynnowe, lepiej wybrać te wykonane ze sztucznego tworzywa, ponieważ z blaszanych mogą być wypłukiwane metale. Zastosowanie ochronnych kratek na rynnach uniemożliwi wypływ liści.

Metody na gromadzenie deszczówki

Z reguły pojemniki na wodę deszczową mają od 300 do 2000 litrów pojemności, podłącza się je bezpośrednio pod rynnami, ale należy zwrócić uwagę, aby nie było to miejsce bardzo nasłonecznione, ponieważ mogą się wtedy rozwijać bakterie i glony. Woda jest wydobywana przy pomocy kranika lub pompy ciśnieniowe w bardziej wygodnej wersji. Przed instalacją sprawdź ofertę pomp do wody deszczowej.

Planowanie zagospodarowania deszczówki  dobrze jest rozpocząć na wstępnym etapie budowy domu. Można wtedy beczkę na wodę umieścić pod ziemią, a system rozprowadzania wody deszczowej wewnątrz budynku, co pozwoli korzystać z tych zasobów bezpośrednio w domu. Trzeba jednak pamiętać, że woda pitna nie może łączyć się z deszczówką. Można również wybrać pompę zanurzeniową do brudnej wody i umieścić ją w tym zbiorniku. System podziemny jest w stanie pomieścić od dwóch do dziewięciu tysięcy litrów wody.

Nie ma przeszkód, aby przefiltrowanej wody używać do prania czy robienia porządków w domu. Cechuje się ona większą miękkością w stosunku do wody z wodociągów, dzięki czemu płukane nią urządzenia AGD zachowują dłużej żywotność, nie osadza się na nich kamień.

Dowiedz się więcej na Dostuni.

About the author

Redakcja

View all posts

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.