tunel foliowy

Jak ustawić tunel foliowy w ogrodzie, na działce?

Uprawiasz warzywa i owoce w domowym ogródku lub na działce? To, co może ci się przydać, to tunel foliowy. Sprawdź, do czego służy i jak go prawidłowo ustawić, aby spełniał twoje oczekiwania.

Tunel foliowy – zastosowanie

Tunel foliowy to konstrukcja przypominająca szklarnię, która składa się ze stelaża oraz nakładanej na niego folii. Jego zastosowanie jest bardzo proste – chroni uprawiane w nim rośliny przed niekorzystnymi warunkami zewnętrznymi, tj. wiatrem, deszczem, czy mrozem. Jest niedrogi, lekki i mobilny (w razie potrzeb można go częściowo zdemontować i przestawić). Tunel foliowy najczęściej wykorzystywany jest do uprawy roślin ciepłolubnych, jak np. pomidory, bądź nowalijek. W praktyce wydłuża czas uprawy.

Tunel foliowy stanowi alternatywę dla szklarni, których montaż w niedużym ogródku lub na działce byłby niemożliwy, lub wpłynąłby znacząco na ograniczenie przestrzeni. I choć należy zdawać sobie sprawę z tego, że taka konstrukcja jest mniej stabilna, wytrzymała od szklarni, to na podstawowe potrzeby ogrodników-amatorów w zupełności wystarczy.

Jak ustawić tunel foliowy?

Tunel foliowy należy prawidłowo ustawić, o czym napisano na meblobranie.pl/tunele-foliowe-ogrodnicze, w innym wypadku nie będzie spełniać swoich podstawowych założeń. Mamy kilka wskazówek, jak się za to zabrać. Wybierając miejsce na tunel foliowy, zwróć uwagę na to, czy jest ono słoneczne. Z jednej strony dobrze, gdy tunel znajduje się w okolicy zabudowań, ponieważ wtedy zapewnia jeszcze lepszą ochronę przed wiatrem, natomiast cień budynku nie powinien nieustannie na niego padać (to samo tyczy się także pobliskich drzew, czy ogrodzeń).

Można kierować się zasadą, która mówi o tym, aby osłaniać tunel od najbardziej wietrznej strony. Teren pod tunel nie może być podmokły, warto nawozić go gruntem torfowym lub kompostem, aby użyźnić ziemię, dzięki temu rośliny będą miały lepsze warunki do wzrostu.

Jeśli tunel foliowy stawiasz na działce, pamiętaj, aby dostosować się do regulaminu ROD (Rodzinnych Ogródków Działkowych). Co trzeba wiedzieć? Że należy zachować odległość wynoszącą minimum metr od granicy działki, a jego wysokość nie może przekroczyć trzech metrów (co akurat rzadko się zdarza, ponieważ sami właściciele ogródków nie chcą, aby tunel zanadto przysłaniał im widoczność).

Na koniec warto zwrócić uwagę na to, czy posiadasz swobodny dostęp do tunelu z każdej strony, nie tylko od wejścia. Dlaczego? Ponieważ zwykle na zimę ściąga się folię ze stelaża, ponadto podlega ona regularnej wymianie. Przytłoczyły cię te wszystkie informacje? Nie martw się – jak wcześniej wspominaliśmy, konstrukcja ta jest lekka, mobilna, zawsze możesz ją przenieść.

Jak zamocować tunel foliowy?

Na koniec mamy jeszcze kilka prostych wskazówek, jak zamocować tunel foliowy. Samo złożenie stelaża nie powinno nastręczać problemów, wystarczy połączyć poszczególne elementy, korzystając z instrukcji producenta. To samo jest w przypadku siatki, trzeba jedynie uważać na to, aby mocować ją dokładnie, tak, aby nie odstawała.

o, na co chcielibyśmy zwrócić uwagę, to przymocowanie tunelu do ziemi. Jak to zrobić? To proste – folie zawsze jest większa, niż cała konstrukcja, a to dlatego, by jej nadmiar móc wkopać w ziemię i potem ją przysypać, co uszczelni tunel. Niektórzy producenci dołączają dodatkowe akcesoria do mocowania tunelu, które pozwalają na wbicie stelaża w ziemię.

About the author

Redakcja

View all posts

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.