Taras przed domem

Jaka nawierzchnia na taras?

Nie ma jednej recepty na idealną nawierzchnię tarasu. Każda z nich ma swoje wady i zalety oraz wartości estetyczne. Drewno jest szlachetnym materiałem, nie nagrzewającym się w słońcu, natomiast wymaga systematycznej impregnacji. Gres tworzy piękną taflę i jest dostępny w wielu kolorach i wzorach, lecz bardzo szybko się nagrzewa, a pod wpływem wilgoci może być śliski. Jakie rozwiązanie będzie najlepsze dla twojego tarasu? Poznaj wady i zalety najpopularniejszych nawierzchni tarasowych.

Taras w planach

Zanim zaczniesz szukać wykonawcy swojego tarasu sam zabierzesz się do jego wykonania, zaplanuj wcześniej jego lokalizację, określ kształt, wymiary i główne przeznaczenie. To bardzo ważne parametry, wpływające na funkcjonalność przyszłej konstrukcji. Najlepiej te sprawy ustalać już na etapie projektowania lub budowania domu, by taras był skrojony na miarę twoich potrzeb i oczekiwań. Najkorzystniejszym usytuowaniem tarasu jest powierzchnia najbliżej kuchni oraz salonu z jadalnią. Taras jest pięknym uzupełnieniem i przedłużeniem tych pomieszczeń.

Zwróć uwagę na położenie tarasu względem stron świata. Jeżeli lubisz dobrze nasłonecznione miejsca, wybierz orientację południową lub kierunek południowo-zachodni. Jeżeli nie lubisz przebywać na słońcu, obierz kierunek północny. Poranna kawa najlepiej będzie smakować na tarasie zorientowanym na wschód, a spotkania ze znajomymi późnym popołudniem staną się klimatyczne na tarasie w orientacji zachodniej.

Nawierzchnia z kostki brukowej

Kostka brukowa oraz płyty chodnikowe najlepiej sprawdzą się na tarasach ziemnych, czyli takich które znajdują się na poziomie gruntu. Ich wykonanie jest stosunkowo niedrogie i dość szybkie. Sam materiał zaś wykazuje dobrą odporność na zmiany atmosferyczne i dużą wilgotność, a także trwały i niewymagający w utrzymaniu czystości. Ogromnym plusem takiego rozwiązania jest możliwość jej nieskomplikowanej rozbiórki w razie konieczności, na przykład przy zmianie koncepcji tarasu. Często wykorzystuje się go do wykładania ścieżek ogrodowych oraz podjazdów. Dzięki niemu można tworzyć ciekawe aranżacje nawierzchni, jest to zasługa bogatego wzornictwa.

Jeżeli decydujesz się na nawierzchnię z kamienia, postaw na granit, sjenit lub bazalt. Kamienna posadzka wprowadza wyjątkowy klimat w ogrodzie, jest dekoracją samą w sobie. Niejednorodna kolorystyka i faktura kamienia sprawia, że każdy element nawierzchni ma swój niepowtarzalny wzór, a co za tym idzie – klimat i charakter.

Nawierzchnia drewniana

Na drewnianą nawierzchnię składają się przede wszystkim deski oraz panele kompozytowe, będące ich imitacją. Z powodzeniem można nimi wykończyć betonową płytę tarasu, jednak zdecydowanie częściej używa się ich do wykańczania konstrukcji opartej na podporach, ze względu na lepszą wentylację i koszt inwestycji.

Drewno wpisuje się w ostatnie trendy, w których natura wychodzi na pierwszy plan. Dużą zaletą drewna jest możliwość dopasowania go bryły budynku oraz kształtu tarasu i takich jego elementów, jak schody czy filary. Drewniana nawierzchnia nie nagrzewa się nawet w największe upały, a odpowiednio zaimpregnowana nie nasiąka wilgocią i służy wiele lat.

Ciekawym i niedrogim pomysłem na wykonanie tarasu drewnianego jest wykorzystanie drewnianych palet. To ciekawe, designerskie rozwiązanie, wpisujące się doskonale w idee proekologiczne.

Płytki ceramiczne

Płytki ceramiczne stosuje się do wykańczania tarasów opartych na płycie betonowej. Niestety, takie konstrukcje są bardzo podatne na niszczące działanie skrajnych warunków atmosferycznych, zwłaszcza przy niedokładnym ułożeniu materiału. Silny mróz, ulewne deszcze mogą znacząco osłabić właściwości materiału i doprowadzić do jego zniszczenia. Dlatego powinno się wybierać materiały ze specjalnym przeznaczeniem do stosowania na zewnątrz, o wysokiej klasie ścieralności oraz mrozoodporne i antypoślizgowe. Takie oznaczenia powinny się znajdować na opakowaniu płytek, jest to obowiązek producenta.

Zwracajmy uwagę również na grubość płytek, by dokładnie dopasować ją do wysokości tarasu względem gruntu  oraz by posadzka na tarasie i wewnątrz budynku znalazły się na tym samym poziomie.

Firma CenterPAL w swojej ofercie posiada europalety oraz palety przemysłowe. Zarówno palety nowe, jak i używane spełniają kryteria stanu użytkowanych palet ładunkowych.

About the author

Redakcja

View all posts

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.