Ogrzewanie dużego mieszkania klimatyzatorem zamontowanym na ścianie

Klimatyzacja jako ogrzewanie w domu – czy to ma sens?

Chłodniejsze dni przywołują niemal zawsze dyskusje dotyczące tematu ogrzewania. Istotna jest nie tylko temperatura panująca w pomieszczeniu, ale również sposób, w jaki uzyskujemy ciepło. Wydaje się, że w dzisiejszych czasach temat dotyczący ogrzewania jest niezwykle istotny. Na taki bieg wydarzeń wpływa m.in. szeroko pojęty, stały wzrost cen i usług w gospodarce. Inflacja sprawia, że materiały wykorzystywane do ogrzewania mieszkań czy domów poszybowały w górę. To z kolei rodzi pojęcie alternatyw, które mogą być wykorzystane. Jednym z zagadnień jest klimatyzacja, która może posłużyć jako źródło ciepła. Czy takie rozwiązanie ma jednak sens?

Klimatyzacja jako sposób na ogrzanie domu

Klimatyzacja kojarzy się z reguły z urządzeniem, które jest szczególnie przydatne w warunkach letnich, kiedy to potrzebujemy się szybko schłodzić. Wielu osobom nawet przez myśl nie przyszło do tej pory, aby wykorzystać ją jako stały generator ciepła. Niestety, panująca obecnie sytuacja prowadzi do wielu dyskusji na temat szeroko pojętego ogrzewania. Czy klimatyzacja ma szansę stać się alternatywą dla tradycyjnych metod?

Po pierwsze należy odpowiedzieć sobie na pytanie, ile tak na prawdę kosztuje ogrzewanie klimatyzatorem. Koszty to bowiem jeden z najważniejszych czynników, jaki może determinować wybór konkretnego rozwiązania. Przyjmuje się, że w Polsce okres grzewczy trwa średnio 200 dni. Co więcej, pobór prądu klimatyzatora w trybie ogrzewania wynosi w przybliżeniu 1 kWh. Te dane wejściowe pozwolą wstępnie oszacować, jaką część budżetu należy poświęcić decydując się na taką metodę. Wiele zależy również od temperatur panujących na zewnątrz. Im zimniej, tym na bardziej intensywne działanie sprzętu powinniśmy się przygotować. Niemniej jednak, średnie obliczenia wskazują na to, że przy cenach 1 kWh kształtującej się na poziomie 0,7 zł, miesięczne koszty wyniosą około 77-100 zł. Zakładając, że sezon grzewczy trwa około 6-7 miesięcy, wówczas całościowy koszt wyniesie w granicach 500-700 zł.

Czy to się opłaca?

Powyżej przedstawiono szacunkowe wyliczenia dotyczące ogrzewania domu klimatyzatorem. Warto zwrócić uwagę na to, że nie mogą być one traktowane jako pewnik. Wiele zależy od temperatury, jaką chcemy osiągnąć w pomieszczeniu, metrażu domu oraz aury panującej na zewnątrz. Szacunki mogą okazać się tylko wstępem do faktycznych kosztów. Dzisiejsze rozwiązania pozwalają jednak na wybór urządzeń energooszczędnych, które pozwolą nieco zadbać o portfel. Dodatkowo, należy pamiętać o tym, że jedna klimatyzacja często nie będzie w stanie ogrzać całego domu. Niejednokrotnie potrzebne będzie kilka urządzeń tego typu, co automatycznie zwiększy końcowe koszty. Ostatecznie, wybór powinien być poprzedzony nieco dokładniejszymi kalkulacjami. W momencie, gdy potrzebujemy dodatkowych informacji, wówczas warto skorzystać z pomocy centrum rekuperacji, które powinno odpowiedzieć na nurtujące nas zagadnienia. Być może okaże się, że takie rozwiązanie będzie dla nas optymalne.

Wady i zalety płynące z ogrzewania klimatyzacją

Podstawową zaletą klimatyzacji jest to, że możemy ją uruchomić i wyłączyć w dowolnym momencie. Oznacza to, że takie rozwiązanie będzie szczególnie korzystne w okresach przejściowych, kiedy to nasz dom będzie wymagał tzw. dogrzewania. W takiej sytuacji oszczędności w porównaniu z tradycyjnymi źródłami ciepła mogą być istotne. Poza tym, warto wspomnieć o tym, że ogrzewanie klimatyzacją jest ekologicznym rozwiązaniem, wywierającym zdecydowanie mniejszy negatywny skutek na środowisko. Ciepło płynące z wysokiej jakości klimatyzatora to również bezpieczeństwo w zakresie czystości powietrza wewnątrz pomieszczenia. Wszystko za sprawą zastosowanych filtrów, które przyczyniają się do zatrzymania niebezpiecznych wirusów i bakterii.

Niestety, ogrzewanie klimatyzacją ma też swoje wady. Do podstawowych należy zaliczyć zbyt słabą moc grzewczą, która może okazać się niewystarczająca do ogrzania pomieszczenia. Ten problem zasygnalizowaliśmy już nieco wcześniej oznajmiając, że niekiedy będzie potrzebne zamontowanie kilku urządzeń tego typu. Poza tym, przeszkodą może być sam montaż. Wymagania związane z kuciem ścian i doprowadzania odpowiednich rur mogą być w tym przypadku sporą przeszkodą. Problem ten nie będzie występował wówczas, gdy takie urządzenie jest już zamontowane na naszej ścianie.

Podsumowanie dotyczące zastosowania klimatyzatora

Biorąc pod uwagę dotychczasowe rozważania dotyczące ciepła w domu można w krótki sposób podsumować to, co do tej pory zostało przedstawione. Ogrzewanie klimatyzatorem to jedna z alternatyw, pozwalających na uzyskanie odpowiedniej temperatury w domu. Decydując się na taką decyzję należy uprzednio:

  • przeanalizować wszystkie wady i zalety płynące z rozwiązania, a w przypadku niejasności poszukać pomocy np. korzystając z centrum rekuperacji,
  • odpowiedzieć sobie na pytanie, czy ogrzewanie klimatyzatorem jest możliwe do wykonania w naszym domu,
  • zastanowić się, jaka temperatura ma panować w pomieszczeniu i czy jeden klimatyzator będzie posiadał odpowiednią moc grzewczą, aby zapewnić dostateczne ciepło.

About the author

Redakcja

View all posts

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.