Instalacja klimatyzacji w mieszkaniu

Klimatyzacja nowoczesnego domu- jak wybrać rozwiązania techniczne?

Nowoczesne budownictwo wpisało w standard klimatyzowanie pomieszczeń domowych. To ogromny komfort i wygoda, w którą każdy chce zainwestować. Klimatyzacja ma być bezawaryjnym i funkcjonalnym udogodnieniem w codziennym funkcjonowaniu. Jak wybrać najkorzystniejsze rozwiązania techniczne do naszego domowego zakątka? Ciekawi? Zaczynamy!

Zacznijmy od początku

Chcąc posiadać klimatyzowane pomieszczenia we wnętrzach naszego domu, całą przygodę należy rozpocząć od montażu układów klimatyzacyjnych. Należą do nich instalacje chłodnicze, instalacje elektryczne jak również instalacje odprowadzania skroplin. Skuteczne zamontowanie zaplecza technicznego stanowi gwarancję udanego użytkowania naszej klimatyzacji. O czym należy pamiętać?

Instalacja odprowadzania skroplin

To najbardziej kluczowa instalacja mająca wpływ na poprawne działanie klimatyzacji. Z całą pewnością należy poświęcić jej najwięcej uwagi. Przede wszystkim należy zastosować grawitacyjny odpływ kondensatu, który będzie poprowadzony ze spadkiem minimum 1cm/m (1%) w kierunku odpływu. Zastosowanie tej zasady nie pozwoli na osadzenie się zanieczyszczeń w środku rury, co prowadzi do blokowania odpływu i konieczności częstego przeczyszczania. 

Prawidłowy montaż

Ponadto, instalacja musi być mocno i stabilnie zamocowana, najlepiej przy udziale uchwytów w odstępach co 1.5- 2 metry. Takie rozwiązanie techniczne zapobiegnie odkształceniom urządzenia.

Postaw na syfon z blokadą

Jeśli decydujemy się na podłączenie skroplin z klimatyzacji do instalacji kanalizacyjnej, koniecznie należy zdecydować się na syfon z blokadą. Dlaczego? Ponieważ blokada będzie uniemożliwiać dostawanie się nieprzyjemnego zapachu do urządzenia z kanalizacji. Jeśli natomiast w naszym domu zamontowane zostały urządzenia o tzw. wysokim sprężu, wówczas zastosowanie syfonu z blokadą będzie konieczne bez względu na to, czy skropliny są podpięte do kanalizacji czy też nie. Co więcej, syfon musi być zamontowany bezpośrednio przy urządzeniu. Dzięki temu wentylator nie będzie porywał skroplin, a woda nie będzie pojawiać się na nawiewie. 

Dostęp serwisowy

Aby utrzymać nasze urządzenia klimatyzujące w należytym stopniu higieny, bardzo ważnym czynnikiem jest pozostawienie prostego dostępu do wykonania wszelkich czynności serwisowych naszej klimatyzacji. Najczęściej wykonuje się czyszczenie syfonów z blokadami, pływaków czy pompek skroplin. 

Konsekwencje wyboru złych rozwiązań technicznych

Inwestując w klimatyzację naszego domu, oprócz zakupu sprzętu najwyższej jakości, szczególną uwagę należy poświęcić na montaż techniczny, a zwłaszcza na część instalacji odprowadzania skroplin, która jest najczęstszą przyczyną powstawania różnorodnych awarii i problemów z poprawnym działaniem urządzeń klimatyzujących. Klimatyzacja może przeciekać, nie zapewniać odpowiedniego poziomu ciepła lub chłodzenia, lub też po prostu często przestawać całkowicie działać. Dlatego właśnie, aby móc cieszyć się bezproblemową eksploatacją zamontowanych urządzeń należy zadbać o kwestie techniczne.

About the author

Redakcja

View all posts

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.