Kominek w domu z rekuperacją

Kominek a rekuperacja w domu

Nowoczesne domy posiadają wiele innowacyjnych rozwiązań. Ich izolacyjność jest na najwyższym poziomie a systemy grzewcze charakteryzują się wysoką sprawnością. Aby podnieść wydajność energetyczną budynków oraz zapewnić komfort domowników, wielu inwestorów, decyduje się na wentylację mechaniczną z odzyskiem ciepła, czyli rekuperację. Straty przez wentylację grawitacyjną mogą stanowić nawet 70% całego ciepła traconego przez budynek. Rekuperacja, może zredukować te straty, nawet o kilkadziesiąt procent.

Wśród innowacyjnych rozwiązań w budownictwie, dużą popularnością cieszą się te najbardziej uniwersalne. Do takich opcji, na pewno należy kominek. Jest on wyjątkowym elementem wystroju wnętrza oraz doskonałym źródłem ciepła, wspomagającym system grzewczy. Jak łączyć te dwa rozwiązania. Czy kominek (np. powietrzny Defrohome) z rekuperacja mogą współpracować?

Główna zasada zabudowy kominka w domu z rekuperacją

Projektując oraz dobierając wkład kominkowy do domu, trzeba uwzględnić rodzaj wentylacji w nim występującej. W budynkach z rekuperacją, jedyną możliwością jest montaż kominka z zamkniętą komorą oraz powinien bezwzględnie posiadać doprowadzenie z zewnątrz niezależnym przewodem powietrza do komory spalania. Przewód doprowadzający powietrze do kominka powinien mieć średnicę równą lub nieco większą niż średnica króćca kominowego wkładu kominka.

Rekuperacja a DGP

System dystrybucji gorącego powietrza to jeden ze sposobów na efektywne wykorzystanie powietrza ogrzanego przez kominek. Na pierwszy rzut oka, ma on wiele wspólnego z wentylacją mechaniczną. Między obiema technologiami występują jednak pewne różnice. Podstawowa różnica pomiędzy systemem DGP a rekuperacją to charakterystyka rozmieszczenia oraz ilość anemostatów i kratek wentylacyjnych. System dystrybucji gorącego powietrza posiada jedynie anemostaty nawiewne, nie ma natomiast możliwości odprowadzenia zużytego powietrza z poszczególnych pomieszczeń. System rekuperacji opiera się na zastosowaniu anemostatów nawiewnych w pomieszczeniach użytkowych oraz anemostatów wywiewnych w kuchni i łazienkach, (czyli tzw. pomieszczeniach brudnych). Taki system gwarantuje ciągłą cyrkulację powietrza. Konsekwencją wyżej wymienionych charakterystyk jest brak możliwości odprowadzania wilgoci z domu poprzez system DGP. Rekuperacja ryzyko zawilgocenia domu eliminuje praktycznie do zera.

Kolejną różnicą jest sposób umieszczenia anemostatów. W przypadku systemu dystrybucji gorącego powietrza, powinno się je umieszczać jak najniżej. Zgodnie z prawami fizyki, ciepłe powietrze będzie się przemieszczać w górę i rozprzestrzeniać na całe pomieszczenie. Rekuperacja wymaga, całkowicie odwrotnego podejścia. Anemostaty muszą być umieszczone jak najwyżej (w ścianach lub suficie). Powietrze wydostające się z nadmuchów jest zazwyczaj zimniejsze, dlatego też, będzie naturalnie odpadać w kierunku podłogi.

Warto pamiętać, że dobrze zaprojektowana i wykonana rekuperacja, w swoim założeniu wykorzystuje ciepłe powietrze wewnętrzne do ogrzania powietrza świeżego w wymienniku krzyżowym.

Podsumowując, system mechanicznej wentylacji powietrza, nie musi być połączony z kominkiem, aby pośrednio rozprowadzać ciepłe powietrze po budynku. Z drugiej strony patrząc, system dystrybucji gorącego powietrza, działając samodzielnie, nigdy nie zapewni wentylacji w budynku.

Kominek a rekuperacja w budynku to zagadnienie, które coraz częściej jest poruszane w kontekście nowoczesnych domów. Oba te systemy przynoszą wymierne korzyści, jednak należy pamiętać o zasadach bezpieczeństwa, podczas ich projektowania i montażu.

About the author

Redakcja

View all posts

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.