Mężczyzna maluje dach z blochodachowki

Malowanie dachu z blachy – krok po kroku

Blaszany dach może być bardzo estetyczny i trwały. Wymaga jednak okresowej pielęgnacji. Głównym zabiegiem, który trzeba przeprowadzać regularnie, jest malowanie. Można to zrobić samodzielnie, ale należy pamiętać o starannym wyborze farby, odpowiednim przygotowaniu powierzchni i kilku innych ważnych rzeczach. Dowiedz się, jak dokładnie powinno wyglądać malowanie dachu z blachy.

Malowanie dachu z blachy – krok 1: ocena stanu technicznego

Zanim weźmiesz się za malowanie dachu z blachy, musisz starannie go obejrzeć. Zwracaj szczególną uwagę na miejsca, w których stara powłoka malarska odchodzi od podłoża i w których pojawiają się ogniska korozji. Niestety blaszane dachy są podatne na tego typu uszkodzenia. Pod wpływem zmiennych temperatur blacha kurczy się i rozszerza, ulega pofałdowaniom, co prowadzi do pęknięć powłok ochronnych. Do ich wnętrza dostają się powietrze i woda, co powoduje powstawanie rdzy. Jeśli zauważasz duże zniszczenia, malowanie blachy na dachu na pewno jest potrzebne.

Warto pamiętać o przeprowadzaniu takiego przeglądu stanu technicznego przynajmniej raz do roku (najlepiej po zimie). Mieszkanie w domu z uszkodzonym blaszanym dachem może być bowiem niebezpieczne.

Krok 2: farba do malowania dachu

Gdy już wiesz, z jaką sytuacją masz do czynienia, możesz przejść do wyboru odpowiedniego preparatu do renowacji i zabezpieczenia powierzchni blachy. Farba do malowania dachu jest bardzo istotna. Odpowiednio dobrana zapewni skuteczną ochronę na długi czas, a jednocześnie będzie się dobrze prezentować.

Idealna farba do malowania blachy na dachu powinna:

 • tworzyć elastyczną powłokę – co zapobiegnie jej pęknięciom podczas „pracy” materiału;
 • mieć wysoką odporność na promieniowanie UV, wysokie i niskie temperatury – dzięki temu zachowa swoje właściwości przez długi czas;
 • tworzyć grubą powłokę – która będzie separować powierzchnię blachy od działania czynników atmosferycznych i zanieczyszczeń;
 • cechować się wysoką przyczepnością do podłoża – co ułatwi malowanie i zwiększy trwałość powłoki;
 • szybko wysychać – dzięki temu proces malowania będzie łatwiejszy;
 • wyróżniać się wysoką trwałością koloru – co zapewni estetyczny wygląd dachu na długi czas;
 • mieć niską zawartość tzw. lotnych związków organicznych LZO/VOC, które mogą mieć szkodliwy wpływ na zdrowie człowieka.

Zawsze używaj specjalnej farby do dachów i powierzchni ocynkowanych. Sprawdzaj również wskazówki producenta na temat jej użytkowania. Pomoże Ci to uzyskać pożądane efekty.

Sprawdź farby do malowania dachów POLIFARB: https://polifarb.lodz.pl/pl/11808-farby-do-dachow

Mężczyzna maluje dach

Dobra farba do malowania dachu będzie się równomiernie nanosić i dobrze pokrywać powierzchnię niezależnie od wybranej metody aplikacji. Wybieraj produkty, które są określane jako przyczepne i dobrze kryjące.

 

Krok 3: przygotowanie powierzchni przed malowaniem dachu

Aby nowa powłoka z farby należycie spełniała swoje funkcje i była trwała, nie można też zapominać o odpowiednim przygotowaniu powierzchni do malowania. W pierwszej kolejności należy usunąć z dachu liście, gałęzie i tym podobne zanieczyszczenia.  Następnie należy:

 • usunąć łuszczącą się lub luźno przylegającą starą farbę,
 • zeszlifować ogniska rdzy do odsłonięcia powierzchni metalu niedotkniętego korozją,
 • zmatowić powierzchnię starej, nieuszkodzonej powłoki malarskiej,
 • odpylić i odtłuścić powierzchnię, najlepiej za pomocą specjalnych preparatów.

Na koniec należy spłukać dach wodą. Po wyschnięciu będzie gotowy do malowania. W większości przypadków przed nałożeniem farby dekoracyjnej, w miejscach, gdzie wcześniej występowała korozja powinno się nałożyć specjalny preparat gruntujący, który zwiększy przyczepność i trwałość nowej powłoki.

Krok 4: malowanie dachu z blachy ocynkowanej

Samo malowanie dachu z blachy ocynkowanej jest dość prostą czynnością. Ważne jednak, by robić to w odpowiednich warunkach. Dzień powinien być suchy i pogodny, ale niezbyt ciepły. Optymalna temperatura do przeprowadzania malowania dachu to ok. 10-20°C. Słońce nie powinno również bezpośrednio padać na malowane powierzchnie, ponieważ może powodować ich nadmierne nagrzanie. Dlatego najlepszym czasem na malowanie dachu z blachy zwykle jest wczesny ranek lub późne popołudnie.

Profesjonaliści przeprowadzają malowanie dachu pistoletem natryskowym, który jest szybki i dokładny. Można jednak również nakładać farbę pędzlem lub wałkiem. Zwykle zaleca się nałożenie przynajmniej dwóch warstw w kilkugodzinnych odstępach czasowych. Warto nakładać farbę starannie, by jej powłoka była jednakowo gruba na całej powierzchni. Wpływa to bowiem na trwałość powłoki.

About the author

Redakcja

View all posts

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.