rekuperator.

Od czego zależy cena rekuperatora?

Liczba kondygnacji, parametry techniczne budynku, rodzaj instalacji, jakość urządzenia – na koszt rekuperacji składa się wiele czynników. Które z nich mają największy wpływ na cenę? Od czego zależy cena rekuperatora?

Rekuperatory powietrza są coraz częściej doceniane przez inwestorów, a co za tym idzie – instalowane przez coraz większą liczbę użytkowników. Nic dziwnego. Mają wiele zalet – nie tylko pozwalają zaoszczędzić na ogrzewaniu, ale także sprawiają, że możemy cieszyć się w domu świeżym, pozbawionym kurzu, insektów i zanieczyszczeń powietrzem. Co więcej, niektóre rekuperatory mają funkcję odzysku wilgoci dzięki czemu problem suchego powietrza w okresie grzewczym można znacząco zminimalizować. Ile kosztuje rekuperator powierza?

Cena rekuperatora. Ile kosztuje rekuperator?

Na koszt systemu rekuperacji składa się wiele czynników. Jednym z nich jest sam rekuperator. Jego cena waha się od kilku do kilkudziesięciu tysięcy złotych i uzależniona jest od jakości urządzenia, jego wykonania, wydajności odpowiadającej m.in. metrażowi budynku, a także od parametrów technicznych oraz funkcji dodatkowych takich jak np. chłodzenie powietrza lub jego nawilżanie.

Rekuperator składa się z obudowy (najlepiej by była ona izolowana akustycznie i termicznie), wymiennika ciepła nazywanego sercem rekuperatora (to on odpowiada za odzysk energii cieplnej) wentylatorów nawiewających świeże i usuwających zużyte powietrze oraz z filtrów, które oczyszczają powietrze z zanieczyszczeń

Na koszt systemu rekuperacji składa się ponadto cena materiałów niezbędnych do rozprowadzenia instalacji, m.in. kształtek i rozdzielaczy oraz usługa montażu. By urządzenie pracowało właściwie niezbędny jest także sterownik, tłumiki, czerpnie i kratki.

Przed inwestycją należy także wykonać projekt. Zazwyczaj jest to koszt kilkuset złotych. Projekt jest jednak niezwykle istotny, ponieważ pozwala dobrać odpowiednie urządzenie, czyli takie, które właściwie będzie pełniło swoją funkcję. Zły dobór rekuperatora może skutkować problemami z wentylacją i koniecznością np. otwierania okien i wietrzenia pomieszczeń.

Instalujesz rekuperator? Zaufaj profesjonalistom!

Istnieją doświadczone firmy, które oferują profesjonalne doradztwo na etapie wyboru rekuperatora, konsultacji na budowie, przez pomoc w montażu, po uruchomienie i regulację całego systemu. Co istotne, niektóre z nich kompleksowo i za darmo pomagają dobrać rekuperację do budowanego i stworzyć całkowitą ofertę i koncepcję systemu wentylacji mechanicznej. Mają bowiem w swojej ofercie nie tylko rekuperatory, ale także cały dedykowany system dystrybucji powietrza.

Dobra jakość przekłada się na wysoką sprawność urządzenia, a co za tym idzie – większe oszczędności podczas użytkowania. W kwestii inwestycji nie warto zdawać się na przypadek!

About the author

Redakcja

View all posts

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.