pellet drzewny

Pellet drzewny – jakie posiada właściwości?

Obecnie dla wielu osób wybór rodzaju ogrzewania stanowi spory problem, ponieważ możliwości jest wiele, ale nie wiadomo na co się zdecydować. Ma to istotne znaczenie, przede wszystkim ze względu na wygodę korzystania, jak i ponoszonych kosztów eksploatacyjnych. Jednym z najbardziej popularnych rodzajów ogrzewania, odnośnie wpływu na ekologię a także niską cenę jest pellet drzewny. Jest pozyskiwany z naturalnych surowców, więc jego spalanie nie wpływa na pogorszenie się jakosci powietrza.

Pellet drzewny – co warto wiedzieć?

Sięgając po produkt, jakim jest pellet, warto dowiedzieć się, co to jest za opał i jak powstaje. Jest to naturalny opał grzewczy, który jest uzyskiwany w procesie prasowania biomasy pod wysokim ciśnieniem, bez udziału jakichkolwiek chemicznych substancji klejących. Pellet Częstochowa to nic innego jak małe granulki z trocin bądź wiór, które powstają po specjalnej obróbce. Najlepszym materiałem do jego tworzenia są trociny drzewne i ścinki, których tartak już nie wykorzysta w produkcji.

Stosowanie tego opału grzewczego nie powoduje degradacji natury i nie wpływa na pogorszenie się jakości powietrza. Dzięki temu, że jest to produkt w pełni ekologiczny, stanowi doskonałą alternatywę dla gazu, węgla czy oleju. Sięgając po niego możemy być pewni, że wpłyniemy na ochronę środowiska i jednocześnie zaoszczędzimy na opale.

To produkt nie tyle łatwy w transporcie i przechowywaniu, co niezwykle wydajny oraz wysoce kaloryczny. Takie źródło w formie sprasowanych trocin nie będzie także wytwarzało szkodliwych substancji podczas spalania. Sprawdzi się wszędzie tam, gdzie użytkownik oczekuje czystości, wygody oraz względów ekologicznych.

Różnorodne zastosowanie pelletu

Pellet drzewny to jedno z paliw stałych, które z powodzeniem może być wykorzystywane w kotłach centralnego ogrzewania. Można go stosować do ogrzewania różnego rodzaju budynków – od zwykłych mieszkań po obiekty firmowe. Jest to jedno z najbardziej efektywnych źródeł energii i swoje wykorzystanie znajduje w:

 • domach jednorodzinnych,
 • halach produkcyjnych,
 • hotelach,
 • szkołach,
 • ciepłowniach,
 • piekarniach,
 • pizzeriach.

Bardzo często zdarza się, że w przypadku ogrzewania gazowego lub elekrycznego mogą wystąpić przerwy dostawy gazu lub prądu, co powoduje brak możliwości ogrzania pomieszczeń. Natomiast atutem stosowania pelletu jest całkowite uniezależnienie od dostawcy.

Najważniejsze właściwości pelletu drzewnego

Każdy odbiorca powinien wiedzieć, że produkt, jakim jest pellet przy każdym procesie produkcji jest poddawany nieustannej kontroli i dokładnie monitorowany, jeśli chodzi o wilgotność trocin. Zanim opał trafi do klientów każda partia jest poddawana ostatecznej kontroli w przyzakładowym laboratorium.

Właściwości energetyczne pelletu są zaskakująco wysokie, dlatego jest tak chętnie wybierany przez wielu. Co ciekawe – ze względu na surowiec, z którego jest produkowany, zalicza się do źródeł odnawialnych.

Najczęściej wymieniane cechy pelletu to:

 • niska cena,
 • wysoka kaloryczność,
 • duża wydajność,
 • niska emisja spalin (CO2) oraz popiołu,
 • wysoka odnawialność paliwa (surowce roślinne).

Więcej na stronie: https://envun.pl/.

About the author

Redakcja

View all posts

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.