Ciemne pomieszczenie w którym stoi krzesło

Planujesz renowację mebli? Sprawdź, jaką szlifierkę wybrać

Renowacja starych drewnianych mebli to doskonały pomysł na to, by tanim kosztem odnowić sprzęty i dać im nowe życie. Taki sposób renowacji możemy stosować zarówno w przypadku mebli domowego użytku, jak regały na książki, czy w przypadku mebli starych, zabytkowych, które mają być jedynie ozdobą dla gustownie wyposażonego i zaaranżowanego pomieszczenia.

W celu renowacji drewnianych mebli mogą przydać nam się różne narzędzia, jednak jednym z pierwszych i najważniejszych procesów, jakie nas czeka podczas odnawiania drewnianych mebli, jest ich odpowiednie wyszlifowanie. Pytanie jednak brzmi, jaka szlifierka będzie najlepsza do tego typu prac? Odpowiedzi jest tyle, co specjalistów, a my postaramy się scharakteryzować najpopularniejsze typy szlifierek, które są możliwe do wykorzystania przy renowacji mebli. Każda ze szlifierek nada się do tego typu pracy, jednak opis różnic między nimi może pomóc w wyborze idealnej szlifierki do naszej pracy renowacyjnej.

Szlifierka mimośrodowa

Szlifierka mimośrodowa jest jednym z najbardziej uniwersalnych narzędzi, które pozwoli nam na odpowiednią renowację każdego drewnianego mebla. Tego typu szlifierka z okrągłym talerzem w idealny i szybki sposób nada się do matowienia podłoża pod proces malowania mebli, a także zdzierania starych powłok malarskich. Dużą zaletą szlifierki mimośrodowej jest fakt, iż można ją wykorzystać do szlifowania zarówno powierzchni płaskich, jak i wypukłych oraz wklęsłych. W zależności od wybranego przez nas modelu, talerz szlifierki mimośrodowej może mieć na tyle dużą powierzchnię, że szlifowanie mebla będzie stanowiło bardzo szybki proces.

Szlifierka oscylacyjna

Szlifierki oscylacyjne są idealnym narzędziem do szlifowania płaskich, w miarę równych powierzchni. Meble drewniane z reguły posiadają dużo kątów, a dzięki prostokątnej stopie, tego typu szlifierki w idealny sposób szlifują każdy narożnik. Szlifierka oscylacyjna z reguły charakteryzuje się relatywnie małym talerzem szlifującym, dlatego tego typu urządzenie idealnie nadaje się do szlifowania małych powierzchni drewnianych. Jednak ów mały talerz pozwala nam na bardzo precyzyjne wyszlifowanie płaskich powierzchni, co nie zawsze jest możliwe w przypadku większych i okrągłych talerzy w szlifierce mimośrodowej.

Szlifierka taśmowa

Szlifierka taśmowa to urządzenie, które w dużym stopniu różni się od wcześniej wymienionych urządzeń. Powierzchnia ścierająca w szlifierce taśmowej to pasek papieru ściernego, który, zamontowany w szlifierce, wykonuje pętle, ścierając powierzchnie. Szlifierka taśmowa umożliwia szybkie szlifowanie dużych powierzchni drewnianych, dlatego jest idealnym urządzeniem do pracy z dużymi i twardymi elementami drewna jak belki, nogi od stołu lub blaty. Na rynku dostępne są szlifierki taśmowe o różnej szerokości. Im szersza powierzchnia ścierająca, tym szybciej możemy wyszlifować konkretną powierzchnię, jednak wzrost szybkości idzie w parze z utratą precyzji. Dlatego, jeśli mamy zamiar w bardzo dokładny sposób wyszlifować mebel o małej powierzchni, warto skorzystać ze szlifierki oscylacyjnej bądź szlifierki mimośrodowej.

Nie zapominajmy o odpowiednich papierach ściernych

Papier ścierny, czyli materiał niezbędny do wyszlifowania powierzchni, jest kategoryzowany pod względem ziarnistości. Ziarnistość papieru może być gruba (40), średnia (100), lub drobna (150-180). To właśnie te ziarnistości nadają się idealnie do szlifowania drewnianych mebli. Rozpoczynając szlifowanie, zawsze należy rozpoczynać je od papieru najgrubszego, a następnie stopniowo przechodzić przez papier średniej ziarnistości, aż do końcowego szlifowania z papierem o drobnej ziarnistości. Taki proces pozwala nam na uzyskanie najlepszego efektu.

About the author

Redakcja

View all posts

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.