Plisy dachowe

Plisy dachowe – na czym polega ich fenomen

W ostatnich latach można zaobserwować wzrost zainteresowania pomieszczeniami położonymi na poddaszach. Coraz chętniej są one adaptowane do celów mieszkalnych. Dzieje się tak między innymi dlatego, że pozwalają na stworzenie ciekawej i oryginalnej aranżacji.

Pojawia się też coraz więcej rozwiązań ułatwiających przygotowanie właśnie takiej aranżacji na poddaszu. Wymienić tutaj między innymi specjalne osłony okienne, wśród których dużą popularnością cieszą się plisy dachowe. W czym dokładnie tkwi ich fenomen? Sprawdź, dlaczego warto zainteresować się akurat tym rodzajem osłon okiennych.

Jak wybrać najlepsze osłony okienne na poddasze?

Wybierając osłony na poddasze, warto postawić na specjalne rozwiązania dostosowane do nietypowych okien, do jakich zalicza się właśnie okna dachowe. Są one bowiem położone pod kątem ostrym w stosunku do podłogi. To powoduje, że tradycyjne rolety mogą odchylać się od okna, co znacznie wpłynie na estetykę całej aranżacji okiennej. Specjalne osłony do okien dachowych, w tym plisy dachowe, wyposażone są w prowadnice przytrzymujące tkaninę blisko skrzydła okiennego. To powoduje, że tkanina nie odchyla się od okna, nawet gdy jest ono uchylone. Wyeliminowany jest także efekt „łopotania” tkaniny, gdy okno jest otwarte lub uchylone. To z kolei sprawia, że również osoby szukające osłon okiennych do klasycznych okien, coraz częściej decydują się na plisy.

Plisy dachowe – ciekawa propozycja do nowoczesnych aranżacji pomieszczeń położonych na poddaszu

Plisy do okien dachowych znacznie różnią się od klasycznych rolet. Pierwsze co można zauważyć, to ich inna konstrukcja. Materiał w tym przypadku nie jest podciągany do góry i rolowany na drążku. Tkanina jest plisowana i układa się w charakterystyczną „harmonijkę”. Taki system plis dachowych pozwala na zaciąganie materiału od dołu i od góry. Umożliwia również ustawienie tkaniny w dowolnym miejscu na oknie. Możesz zakryć jedynie połowę okna, a nawet jego środek, jeżeli tylko zechcesz. Dodatkową zaletą jest tutaj to, że plisy dostępne są w różnych wersjach tkanin, m.in. metalizowanej, która idealnie sprawdza się na poddaszach. Chroni ona bowiem przed nadmiernym nagrzewaniem się pomieszczeń latem. Zimą natomiast zmniejsza utraty ciepła.

Osłony okienne na poddasze – co jeszcze warto wybrać?

Obok plis dachowych, produktem wartym zainteresowania są również rolety dachowe. Tutaj także zostały zastosowane nieco inne rozwiązania niż w klasycznych roletach. Przede wszystkim warto zwrócić uwagę na to, że nie ma tutaj sznurka czy koralików do sterowania tkaninąMateriał zaciąga się samoistnie do góry. To wpływa nie tylko na wygodę użytkowania produktu, ale i jego estetykę. W celu kontroli tego, ile światła wpada do wnętrza domu, można zablokować roletę na jednym z trzech poziomów. Tego rodzaju rolety dachowe, podobnie jak plisy mają prowadzenie boczne oraz są dostępne w wielu wersjach kolorystycznych. Możesz też zdecydować się na rolety wykonane z tkaniny z ozdobnym nadrukiem. Te ostatnie sprawdzą się szczególnie w pokojach młodzieżowych i dziecięcych.

About the author

Redakcja

View all posts

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.