Nieumeblowane, białe mieszkanie

Płyty gipsowo-kartonowe, czyli sposób na szybkie wykańczanie pomieszczeń

Planujesz remont i zastanawiasz się, w jaki sposób nie poświęcić mu zbyt dużo czasu oraz pieniędzy? A może szukasz nowoczesnych rozwiązań w branży wykończeniowej? Najlepszym rozwiązaniem będzie wykorzystanie płyt gipsowo-kartonowych. Dlaczego to właśnie w te materiały warto zainwestować? Wszystkie niezbędne informacje na ten temat znajdziecie w poniższym artykule.

Jakie są zalety płyt gipsowo-kartonowych?

Płyty gipsowo-kartonowe stanowią ciekawą alternatywę dla tynku tradycyjnego. Płyty g-k użyte w ten sposób nazywane są suchym tynkiem. Tak więc jedną z zalet ich wykorzystywania jest eliminacja wszelkiego rodzaju robót mokrych, które mogą być czasami uciążliwe. Na uwagę zasługuje fakt, iż płyty gipsowo-kartonowe nie zawierają substancji chemicznych. Są więc ekologicznym rozwiązaniem, dodatkowo bezpiecznym dla zdrowia.

Ponadto płyty te posiadają zdolność pochłaniania oraz oddawania wilgoci (w zależności od warunków panujących w pomieszczeniu). Ta właściwość sprawia, że są one bardzo dobrym materiałem ogniochronnym. Wykorzystując płyty gipsowo-kartonowe można w łatwy sposób uzyskać idealnie równą oraz gładką powierzchnię, co w przypadku tradycyjnych tynków jest niemożliwe. To tylko niektóre zalety opisywanego rodzaju płyt do suchej zabudowy.

Sposoby układania płyt gipsowo-kartonowych

Montaż płyt gipsowo-kartonowych jest łatwy i szybki. Posiadają one tak dobrane wymiary oraz ciężar, aby można było swobodnie je przenosić. Są one również łatwe w obróbce (można je ciąć nawet za pomocą zwykłego noża). Wyróżnia się zasadniczo dwa sposoby układania omawianych materiałów:

  • układanie na klej – jest to bardzo szybki sposób na wykończenie ścian.
  • układanie na stelażu – czyli bardziej pracochłonna metoda. Stosuje się ją w przypadku, gdy ściany posiadają liczne nierówności. Konieczne jest wówczas zamontowanie specjalnego stelażu, do którego przykręca się następnie płyty za pomocą nierdzewnych wkrętów. Spoiny powstałe między płytami są szpachlowane, nałożony gips jest szlifowany, tak by powstała idealnie głaska powierzchnia gotowa do malowania lub nakładania tapet.

About the author

Redakcja

View all posts

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.