Niebieskie podnośniki przegubowe

Podnośniki przegubowe – zastosowanie oraz zalety i wady podnośników przegubowych

Podnośniki to urządzenia sprawdzające się niemal w każdej dziedzinie przemysłu. Wykonują szereg zadań – również w trudnym terenie, pozwalając na bezpieczną pracę na wysokości. Podnośniki przegubowe, dzięki swojej konstrukcji, potrafią dotrzeć w trudno dostępne miejsca. W tej grupie urządzeń są maszyny przeznaczone do wykonywania prac w różnych warunkach. Wybór odpowiedniego rodzaju podnośnika jest uzależniony od jego przeznaczenia. Podnośniki przegubowe cechuje wiele zalet, ale mają one również swoje ograniczenia. Do czego służą takie urządzenia i jak wybrać odpowiednie?

Podnośnik przegubowy sprawdza się w trudnych warunkach

Możliwość zastosowania ramienia o różnej długości, napędu elektrycznego lub spalinowego, układu jezdnego na kołach albo gąsienicach – wszystkie te opcje sprawiają, że łatwo spersonalizować urządzenie do własnych potrzeb. Podnośniki gąsienicowe są najbardziej kompaktowe ze wszystkich podnośników przegubowych i najwęższe, więc sprawdzają się w trudnych warunkach wśród regałów czy na przykład w zwartej, miejskiej zabudowie.

Napęd elektryczny i niebrudzące opony maszyny umożliwią pracę wewnątrz hal i innych pomieszczeń. Mocne koła dają radę nawet w trudnych warunkach budowy, podobnie jak ramię z 360-stopniowym obrotem. Wysokość ramienia jest uzależniona od potrzeb, ale w tym rodzaju podnośnika zazwyczaj nie przekracza 60 m.

Możliwość manewru w trudno dostępnych miejscach

Konstrukcja ramienia z kilkoma punktami załamania pozwala dotrzeć z koszem w najbardziej niedostępne miejsca – nawet te położone pomiędzy platformą a maszyną. W warunkach miejskich, wśród gęstej zabudowy i często niewygodnego usytuowania różnych instalacji, zwyżki przegubowe umożliwiają pracę, sprawnie omijając przeszkody. Dodatkowym ułatwieniem jest opcja obrotu ramienia o 360 stopni.

Komfortowa praca, ale… tylko do pewnej wysokości

Mówiąc o wadach podnośników przegubowych, nie można pominąć ograniczenia wysokości. Podesty przegubowe o napędzie spalinowym osiągają wysokość roboczą do około 50-60 m, przy jednoczesnym maksymalnym udźwigu około 500 kg. W przypadku wyższych pułapów konieczne może być użycie podnośnika teleskopowego, którego zasięgi są znacznie większe.

Ograniczona liczba osób na podnośniku przegubowym

Kosz zwyżki przegubowej, w stosunku do na przykład podnośników nożycowych, jest niewielki. Zależnie od warunków, sytuacja, w której w koszu podnośnika znajdują się tylko jedna czy dwie osoby, może być wadą, ze względu na brak większej ilości miejsca do komfortowej pracy (zwłaszcza, jeżeli oprócz pracowników na platformie powinny znaleźć się też narzędzia czy jakiś dodatkowy ładunek). Równie często zadania, które wykonywane są z podnośnika, nie wymagają jednoczesnej obecności kilku osób, więc nie zawsze jest to jednoznaczną niedogodnością.

Mężczyzna w podnośniku przegubowym

Niewielka ilość miejsca w koszu podnośnika przegubowego może wydłużyć czas wykonania pracy, jeżeli potrzebna jest jednoczesna praca kilku osób.

Rodzaje podnośników przegubowych

Najczęściej podnośniki dzielone są ze względu na rodzaj zastosowanego w nich napędu.

  • Podnośniki przegubowe elektryczne – mniejsze, bardziej kompaktowe, stosowane zwykle w halach produkcyjnych, magazynach i wszelkich innych pomieszczeniach. Nie emitują spalin, posiadają niebrudzące się opony, są ciche, zwrotne i wydajne. Niektóre z nich zapewniają dostęp do generatora, umożliwiając użycie na nich różnego rodzaju elektronarzędzi.

Sprzedaż i wynajem elektrycznych podnośników przegubowych >> Zobacz ofertę Gizo.pl

  • Podnośniki przegubowe spalinowe – wykorzystywane przede wszystkim do prac zewnętrznych. Podobnie jak w przypadku elektrycznych, często oferują opcję używania elektronarzędzi i akcesoriów wymagających zasilania prądem

Podnośnik przegubowy

Do jakich zadań wykorzystuje się podnośniki przegubowe?

Z reguły urządzenia te spotykane są w szeroko rozumianym przemyśle. Wykorzystuje się je we wszystkich branżach powiązanych z budownictwem i związanych z nim pracach na wysokości (dekarskie, fasadowe, malowanie, renowacja etc.). Branża logistyczna stosuje podnośniki do przenoszenia osób i ładunków w magazynach oraz składach. Wszelkie naprawy czy konserwacje, które odbywają się na wysokościach również wymagają użycia podnośników. Korzysta z ich pomocy także branża filmowa (sesje fotograficzne) oraz służby ratownicze. Zadania realizowane przez podnośniki przegubowe są zróżnicowane.

Podnośnik przegubowy – wynajem czy kupno

Co się bardziej opłaca? Wybór podyktowany jest zakresem potrzeb i częstotliwością używania danego sprzętu. Przy codziennym wykorzystaniu podnośników kupno może być koniecznym wydatkiem. We wszystkich pozostałych przypadkach, a zwłaszcza przy okazjonalnym wykorzystaniu podnośnika, warto rozważyć jego wynajem. Takie rozwiązanie jest korzystne ze względu na brak kosztów związanych z serwisowaniem maszyny i usuwaniem ewentualnych usterek (niektóre firmy oferują urządzenie zastępcze na czas naprawy). Dodatkowo wynajem podnośnika wraz z operatorem pozwala na sprawne wykonanie koniecznych prac, bez konieczności poszukiwania lub przeszkolenia pracowników w zakresie odpowiednich kompetencji i uprawnień do obsługi podnośników przegubowych.

About the author

Redakcja

View all posts

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.