Montowanie pompy ciepła w domu

Pompy do wody – jakie rodzaje są najpopularniejsze?

Pompa to podstawowy element wyposażenia domu, który nie posiada przyłącza do sieci wodociągowej. Czym jest pompa zanurzeniowa i ciśnieniowa? Którą z nich wybrać?

Pompy do wody – do czego służą?

Pompa do wody, jak sama nazwa wskazuje, służy do pompowania wody ze studni czy innych zbiorników wodnych. Aby pompa wodna była skuteczna, ważna jest odpowiednio dobrana moc silnika. Poza tym, pompy występują w kilku rodzajach. Pompa wody czystej służy do pompowania wody, która zostanie wykorzystana w domu. Pompa wody brudnej natomiast wykorzystywana jest do przepompowywania wody brudnej czy oczyszczania szamba.

Pompy zanurzeniowe i ciśnieniowe

Pompy ciśnieniowe pozwalają na pompowanie wody ze studni czy innych zbiorników. Mogą nawadniać ogród bądź dostarczać wodę bezpośrednio do domu, np. do pralki. Istotą działania pompy ciśnieniowej jest załączanie poboru w momencie zapotrzebowania. Sprawdzają się przede wszystkim na długich odcinkach i dużych wysokościach. Nieco inaczej działa pompa zanurzeniowa. Służy ona do przepompowywania i wypompowywania wody. Posiada ceramiczny pierścień, który uszczelnia ją i podnosi poziom wytrzymałości i odporności na wszelkie zniszczenia. Większość pomp posiada specjalny wyłącznik pływakowy, który zabezpiecza pompę przed pracą „na sucho”. Pompy zanurzeniowe dzielą się na pompy do wody czystej i pompy do wody brudnej.

Podstawowym urządzeniem służącym do magazynowania wody i zapewnienia jej odpowiedniego ciśnienia jest zbiornik hydroforowy. Wyróżnia się zbiorniki przeponowe i ocynkowane, a różnią się one między sobą budową i trwałością.

Pompa ciepła

Pompy głębinowe

Pompy głębinowe to jeden z rodzajów pomp ciśnieniowych. Służą do pompowania wody z dużych głębokości, np. ze studni. Wykorzystywane są zarówno w przemyśle, jak i do pompowania wody pitnej, jednak w tym drugim przypadku muszą posiadać odpowiednie atesty higieniczne. Najnowocześniejsze pompy głębinowe posiadają specjalne czujniki, które kontrolują poziom wody w studni i chronią przed przegrzaniem się urządzenia.

Pompy hydroforowe

Pompa hydroforowa to inaczej pompa ssąca. Idealnie nadaje się do zaopatrzenia domu w zimną wodę. Cechą charakterystyczną pompy hydroforowej jest fakt, że jest ona montowana na powierzchni, a nie w studni, jak w przypadku pomp głębinowych. Najczęściej stosuje się je wówczas, gdy nie ma możliwości zastosowania pompy głębinowej – np. gdy pompa głębinowa nie zmieści się w studni.

Pompa ciepła

Jaką pompę wybrać?

Odpowiedź na to pytanie nie jest jednoznaczna. Jeżeli istnieją ku temu warunki, dobrze jest postawić na pompę głębinową. Jeżeli jednak jej zamontowanie nie jest możliwe, pompa powierzchniowa także spełni swoje zadanie. Ważne jest jednak, by odpowiednio dobrać jej parametry, moc silnika i dostosować je do zapotrzebowania na wodę. Więcej na https://www.sklep-watermark.pl/.

About the author

Redakcja

View all posts

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.