Tworzenie idndywidualnego projektu domu

Projekt domu gotowy czy indywidualny?

Jedni wolą oszczędzić i kupują gotowy projekt domu z katalogu, inni zaś odwiedzają biuro architektoniczne stawiając na projekt indywidualny. Która z opcji jest korzystniejsza?

W tekście dowiesz się jakie wady i zalety mają projekty gotowe, a jakie projekty wykonywane na zamówienie.

Biuro architektoniczne

Zamawianie projektu domu u architekta, czy zakup gotowca z platform? To jedno z często zadawanych pytań w kontekście mieszkań, a oba rozwiązania mają swoje zalety i wady.  Przy decyzji rodzaju projektu powinniśmy brać pod uwagę ilość i formę zmian, które zamierzamy wprowadzić. Oferta rynkowa zawiera bardzo dużą ilość katalogowych projektów i dotarcie do wszystkich propozycji byłoby niezwykle trudne, dlatego warto skontaktować się z pracownią, która oferuje gotowe projekty, by przedstawiła propozycje najbardziej zbliżone do naszych oczekiwań. Może się okazać, że w ofercie jest dom spełniający nasze wszystkie potrzeby lub nie wymaga zbyt wielu zmian.

Jeśli natomiast wolisz indywidualny projekt, szeroka oferta, którą dysponuje biuro architektoniczne z Poznania zapewnia klientom różne rozwiązania. Doświadczeni pracownicy biura podpowiedzą jak zaplanować przestrzeń, by była maksymalnie funkcjonalna, praktyczna oraz atrakcyjna wizualnie. Każde działanie jest nakierowane na potrzeby i oczekiwania klientów.

Zalety i wady projektów domów gotowych i indywidualnych

Zarówno projekty domów katalogowych, jak i projekty wykonywane na indywidualne zamówienie mają swoje zalety i wady. Do zalet gotowych projektów należą m.in.:

 • Szybka realizacja – gotowy projekt otrzymujemy w ciągu kilku dni od zamówienia, co znacznie przyspiesza formalności,
 • Różne propozycje aranżacji – gotowe projekty posiadają wizualizacje domu oraz wnętrz, i na tej podstawie można bazować podczas prac wykończeniowych budynku,
 • Różne warianty – gotowe projekty są często dostępne są w dużęj ilości wariantów, np. z garażem, piwnicą, lub innym układem wnętrz,
 • Gotowe projekty pozwalają na dokonanie wielu zmian na etapie adaptacji. W przypadku małych zmian architekci zawierają je w cenie obowiązkowej adaptacji i klient nie musi nic dopłacić. Pamiętajmy jednak, że zależy to od danego architekta,
 • Możliwość sprawdzenia opinii o danym projekcie domu (np. na forach internetowych).

Z kolei do zalet projektów indywidualnych należą:

 • Projekty indywidualne nie wymagają adaptacji do działki (od samego początku są projektowane na konkretną działkę, nawet na najmniejszą i najbardziej nieregularną działkę lub trudną pod względem ukształtowania terenu),
 • Projekty na zamówienie spełniają wszystkie oczekiwania klienta,
 • Projektowanie w dowolnej technologii budowy,
 • Projekt indywidualny jest niepowtarzalny i jedyny w swoim rodzaju.

Jak natomiast wyglądają wady obu rozwiązań? W przypadku projektów gotowych będą to:

 • Konieczność wykonywania adaptacji projektu domu do działki,
 • Bardzo bogaty wybór gotowych projektów utrudnia znalezienie idealnego domu,
 • Istotne zmiany ingerujące w konstrukcję budynku mogą okazać się bardzo kosztowne,
 • Powtarzalność projektów sprawia, że w naszej okolicy może zostać zbudowany nawet taki sam dom.

Z kolei wady projektów indywidualnych, to:

 • Cena, która jest wyższa od projektu gotowego,
 • Długi proces projektowania,
 • Ryzyko trafienia na złego projektanta, który nie ma właściwych kompetencji lub nie słucha potrzeb klienta,
 • Nie można sprawdzić opinii o projekcie wśród innych klientów.

Wybór należy do Ciebie – podsumowanie

Jeśli nie znajdziemy wymarzonego projektu, wówczas architekt dokona analizy możliwych zmian w gotowym projekcie i wiążące się z tym koszty, co pozwoli ocenić, czy lepszym rozwiązaniem pod kątem finansowym będzie projekt indywidualny, czy wprowadzanie modyfikacji w „gotowcu”.

Jeśli natomiast masz konkretną wizję wymarzonego domu, a oferta rynkowa Cię nie zadowala, wówczas postaw na dom stworzony specjalnie na indywidualne zamówienie. Projekty na zamówienie są „szyte na miarę” i w pełni dopasowane do wszystkich potrzeb. Niestety taki komfort wiąże się z wyższymi kosztami oraz wymaga adaptacji, co wiąże się z dodatkowymi kosztami.

About the author

Redakcja

View all posts

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.