Mężczyzna ze specjalnymi ochronnymi rękawicami na dłoniach

Rękawice ochronne – jak wybrać i jakie są ich rodzaje?

Prace fizyczne wymagają zapewnienia sobie odpowiedniej ochrony. Jeśli pracujemy przy szkodliwych substancjach, trzeba założyć odzież zabezpieczającą przed uszkodzeniami ciała. Jednym z elementów takiego stroju są rękawice ochronne. Dzięki nim chronimy skórę dłoni przed zabrudzeniem oraz wpływem środków niebezpiecznych dla zdrowia. Nie każda rękawica jest jednak taka sama, na rynku dostępne są różne rodzaje. Jak wybrać najlepszy zestaw dla swoich potrzeb?

Rękawice ochronne i robocze

Rękawice ochronne często mylone są z roboczymi. Te dwie nazwy są często używane zamiennie, jednak nie oznaczają tego samego. Rękawice robocze mają nas chronić głównie przed zabrudzeniem oraz otarciami naskórka. Natomiast zestawy ochronne są używane, gdy nasze działanie jest związane z bardziej poważnymi zagrożeniami. Zaliczamy do nich skaleczenia, oparzenia lub uszkodzenia środkami chemicznymi. Takie rękawice muszą więc zapewniać ochronę skóry dłoni na dużo wyższym poziomie. Warto zwrócić uwagę na rękawice Tegera. Jest to uznany na świecie producent, który stawia na innowacje technologiczne. Wysokiej jakości rękawice zapewniają komfort i bezpieczeństwo przy zachowaniu sprawności dłoni podczas wykonywania prac.

Zagrożenia mechaniczne

Przy pracy możemy mieć do czynienia z różnymi zagrożeniami, dlatego rękawice ochronne są produkowane w wielu odmianach. Do każdego rodzaju działalności należy dobrać odpowiednie zabezpieczenie. Nie zawsze jest to łatwe. Do prac budowlanych należy stosować rękawice chroniące przede wszystkim przed uszkodzeniami mechanicznymi. W sklepach można znaleźć zestawy odporne na przecięcie, rozdarcie lub przekłucie. Zapewnia to komfort i bezpieczeństwo podczas transportu, a także montażu różnych elementów konstrukcyjnych.

Modele do różnych zastosowań

Rękawice ochronne mają oznaczenia literowe, które oznaczają rodzaje czynników, przed którymi mogą nas zabezpieczyć. Z takich modeli należy korzystać, jeżeli mamy do czynienia z zagrożeniami chemicznymi i biologicznymi. Oto niektóre symbole, które można znaleźć na rękawicach:

 • A – metanol
 • B – aceton
 • C – acetonitryl
 • D – chlorek metylu
 • E – dwusiarczek węgla
 • F – toluen
 • G – dwuetyloamina
 • H – czterowodorofuran
 • I – octan etylu
 • K – soda kaustyczna
 • L – kwas siarkowy
 • M – Kwas azotowy
 • N – Kwas octowy

Wszystkich oznaczeń jest więcej, a pełną tabelę można znaleźć na stronach internetowych specjalizujących się w tematyce bezpieczeństwa pracy. Zapoznanie się z tymi informacjami pozwala dobrać odpowiednią odzież ochronną do specyfiki naszej działalności.

Szkodliwe temperatury

Kolejna grupa rękawic to modele przeznaczone do pracy z wysokimi lub niskimi temperaturami. Podczas wybierania należy sprawdzić ich stopień ochrony przez zapaleniem się, jak również promieniowaniem cieplnym oraz stopionym lub płynnym metalem. Wysokie normy pod tym względem spełniają rękawice Tegera z podszewką termiczną. Rękawice do pracy w niskiej temperaturze będą miały różny stopień izolacji termicznej, określoną odporność materiału na kontakt z zimnymi przedmiotami oraz stopień przepuszczalności wody. Zapewniają one sprawność podczas pracy oraz skutecznie chronią przed odmrożeniami.

Ochrona przed prądem

Podczas prac związanych z konserwacją instalacji elektrycznych trzeba stosować rękawice wykonane z materiałów, które nie przewodzą prądu. W niektórych przypadkach naprawa lub montaż urządzeń musi być przeprowadzony bez odcinania dopływu prądu i wtedy tego rodzaju rękawice są niezastąpione. Pamiętajmy, że prąd elektryczny może doprowadzić nie tylko do uszkodzenia dłoni, ale do innych bardzo poważnych skutków, ze śmiercią włącznie. 

Niebezpieczne drgania

Operatorzy ciężkich maszyn powinni używać rękawic antywibracyjnych. Narzędzia takie jak młoty pneumatyczne czy buławy wibracyjne powodują jednostajny ruch, który nie jest korzystny dla naszego organizmu. Rękawice ochronne pozwalają poprawić stabilność i ułatwiają sterowanie urządzeniami.

Bardzo istotne jest także zabezpieczenie przed chorobowym zespołem wibracyjnym. Jest to poważne schorzenie, które powstaje w wyniku długotrwałego oddziaływania drgań mechanicznych. Uszkodzeniu ulegają wtedy stawy i tkanki, a więc dotyczy to wielu narządów w orgazmie. Objawy pojawiają się zwykle po kilku latach pracy, dlatego rękawice antywibracyjne powinny być używane od razu po rozpoczęciu pracy na nowym stanowisku.

Na rynku są dostępne różne rodzaje rękawic ochronnych. Przy wyborze trzeba zawsze brać pod uwagę charakter pracy oraz stopień niezbędnego zabezpieczenia. Bardzo istotną kwestią jest jakość materiałów. Jednym z najlepszych wyborów są rękawice Tegera, które spełniają bardzo restrykcyjne normy. Zapewniają komfort i bezpieczeństwo, a także sprawność palców podczas operowania narzędziami. Odpowiednio dobrane rękawice to także oszczędność, bo mogą nam skutecznie służyć przed wiele lat.

About the author

Redakcja

View all posts

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.