Mieszkanie z rynku pierwotnego

Specyfika rynku mieszkań na wynajem w Polsce

Kilka lat temu rynek nieruchomości zanotował duże skoki cen mieszkań na wynajem. Było to związane coraz większym popytem, zwiększeniem kosztów życia, a także rosnącymi zarobkami Polaków. W ostatnich miesiącach sytuacja zaczyna się stabilizować, w związku z czym mieszkanie na wynajem posiada znacznie bardziej przewidywalną cenę. Nie zawsze jednak da się przewidzieć wszystkie skoki cenowe.

Wysokie stawki za mieszkania w największych skupiskach miejskich

Warszawa bezapelacyjnie przoduje, jeżeli chodzi o stawki wynajmu pomieszczenia za metr kwadratowy. Najdrożej jest tradycyjnie w biurowcach i na dużych osiedlach. Ceny domów czy działek budowlanych największą wartość wykazują w dużych miastach i na obrzeżach wielkich skupisk miejskich, m.in. w Trójmieście czy na Górnym Śląsku. Nieznacznie spada zaś cena wynajęcia niewielkich mieszkań w małych miejscowościach – związane to jest z mniejszym popytem i zdecydowanie niższym zainteresowaniem w miesiącach zimowych. Mieszkanie w dużym mieście wiąże się z dużym prestiżem, łatwością znalezienia dobrze płatnej pracy, świetną komunikacją czy rozbudowaną infrastrukturą miejską – nic dziwnego, że cały czas jest to najpopularniejszy kierunek na rynku mieszkań na wynajem.

Mieszkanie na wynajem – kiedy jest stosunkowo taniej?

Nie bez znaczenia wydaje się okres, w którym mieszkanie na wynajem ma zostać udostępnione dla zainteresowanych. Najwyższe ceny na rynku notowane są w lecie. Lipiec i sierpień to bez wątpienia miesiące szczytu. Związane jest to chociażby z dużym ruchem studentów, którzy szukają kawalerek i pokojów na zbliżający się rok akademicki. Przełom lipca i sierpnia to także okres, w którym do Polski napływa wielu emigrantów zarobkowych. Jest to czas, w którym owoce i warzywa intensywnie dojrzewają, więc na polach i w sadach wymagana jest większa liczba pracowników. Przyjezdni chętnie wynajmują mieszkania budżetowe, w wielu regionach naszego kraju. Zwykle decydują się na oferty najtańsze, gdzie komfort i standard pokoju schodzi na dalszy plan.

Artykuł powstał we współpracy z https://www.maxon.pl.

About the author

Redakcja

View all posts

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.