Termomodernizacja ogrzewania w domu

Termomodernizacja domu – od czego zacząć termomodernizację ogrzewania?

Artykuł partnera.

Nowe domy budowane są w większość tak, aby zapewnić jak największy komfort cieplny jak najniższym kosztem. Są więc energooszczędne. Co jednak, jeśli jesteśmy właścicielami domu, który był wybudowany kilkanaście bądź kilkadziesiąt lat temu? Rachunki za prąd rosną coraz bardziej, więc warto zastanowić się nad termomodernizacją budynku.

Z tekstu dowiesz się:

  • co wpływa na komfort cieplny budynku,
  • jaki kocioł wybrać,
  • dlaczego pompa ciepła jest dobrym rozwiązaniem,
  • dlaczego warto skorzystać z programu „Czyste Powietrze.

Istnieje kilka możliwości, które mogą pomóc w modernizacji ogrzewania starszego budynku. Pierwszym krokiem z pewnością jest zastanowienie się, która będzie najbardziej ekonomiczna. Czy aby zaoszczędzić, warto wymienić kocioł, a może grzejniki lub po prostu należy doizolować ściany? Sprawdź nasze porady i polecane urządzenia marki Vaillant!

Termomodernizacja domu – co wpływa na komfort cieplny budynku?

Pierwszą rzeczą, o której trzeba pamiętać, to fakt, że im starszy budynek – tym więcej energii traci przez ściany, drzwi, okna i dach. Od tego więc zawsze zaczynamy termomodernizację budynku. Nic nam nie da wymiana źródła ciepła czy instalacji, jeżeli będziemy ogrzewali powietrze wokół domu.

Wymiana okien, drzwi czy izolacja (tzw. ocieplenie) ścian i dachu to podstawa. W określeniu własności izolacyjnych, czyli zapotrzebowania na energię, pomaga audyt energetyczny. Uprawniony audytor określi dokładnie trzy rodzaje energii charakteryzujące budynek: energię pierwotną, końcową i użyteczną. Ta ostatnia określa faktyczną ilość kilowatogodzin potrzebnych w ciągu roku do ogrzania budynku. Audytor określi też parametry budynku po zaprojektowanej modernizacji. Prace te mogą zmniejszyć zapotrzebowanie domu na energię nawet o 50%.

Wymiana kotła węglowego na gazowy – dlaczego warto?

W wielu domach pracują jeszcze kotły węglowe lub gazowe atmosferyczne, których sprawność – biorąc pod uwagę ich konstrukcję, zasadę działanie oraz wiek i zużycie – spada nawet poniżej 70%. Tym samym wzrasta zużycie paliwa, a co za tym idzie i rachunki. Istnieje znaczny wybór nowoczesnych kotłów kondensacyjnych, z których można dobrać odpowiednie do danej instalacji urządzenie, które zastąpi istniejące źródło ciepła.

Przy starych instalacjach grzejnikowych z dużą ilością wody, zasilanych kotłem stałopalnym lub stojącym gazowym, polecamy kotły typu ecoVIT firmy Vaillant. Kotły te mające wymiennik o pojemności ok. 100 l idealnie sprawdzą się w starszych instalacjach, gdzie mamy dużą ilość wody i zanieczyszczenia po kilkunastu, a nawet kilkudziesięciu latach pracy.

W instalacjach o mniejszym zładzie wodnym zasilanych wiszącym kotłem atmosferycznym możemy wymienić kocioł na wiszący kocioł kondensacyjny z serii ecoTEC plus. Wyposażony jest on w sterowanie mieszanką, co polega na kontroli jakości płomienia (system ioniDETECT), który ma wysoki zakres modulacji mocy palnika. Kocioł kondensacyjny pozwoli zwiększyć sprawność ogrzewania o ok. 25% w stosunku do istniejącego urządzenia i zmniejszy zużycie gazu nawet o 1/3.

Wybieramy pompę ciepła do termomodernizacji budynku

Zupełnie inną jakość dają pompy ciepła. Przyjęło się mówić, że pompa ciepła nadaje się tylko do nowych domów z instalacją podłogową i niską temperaturą zasilania. Nic bardziej mylnego.

Zastosowanie nowego czynnika roboczego ­– propanu, oznaczonego R290 – spowodowało, że dzięki jego właściwościom istnieje możliwość pracy pompy ciepła nawet z temperaturą zasilania wynoszącą 60°C. Daje nam to możliwość pracy w starych instalacjach grzejnikowych, a więc termomodernizacji budynku bez większych zmian w samej instalacji. Polecane pompy ciepła aroTHERM plus klasy powietrze woda są łatwe w montażu, nie wymagają przeglądów, a instalator nie musi mieć uprawnień f-gazowych, gdyż cały układ chłodniczy jest zamknięty w jednostce zewnętrznej. W ciągu jednego dnia istnieje możliwość demontażu starego urządzenia i zamontowania jednostki zewnętrznej w pobliżu budynku, a także modułu hydraulicznego w kotłowni.

Termomodernizacja – dofinansowanie z programem „Czyste Powietrze”

Termomodernizację budynku może wspomóc skorzystanie z programu „Czyste Powietrze”. Program ten wprowadzony został w 2019 roku i ma na celu wymianę starych, nieefektywnych i zanieczyszczających powietrze źródeł ciepła na nowoczesne i ekologiczne rozwiązania.

Jeżeli w tej chwili używamy kotła stałopalnego, program pozwala na dofinansowanie na termomodernizację do 6 000 zł na zakup kotła kondensacyjnego, do 18 000 zł na zakup powietrznej pompy ciepła i nawet do 28 000 zł na zakup gruntowej pompy ciepła, jak np. flexoTHERM firmy Vaillant. Wystarczy skontaktować się z władzami gminy lub bezpośrednio z bankiem w celu uzyskania dotacji z programu.

Wiesz już, że termomodernizacja jest możliwa nawet przy instalacjach węglowych i grzejnikach starego typu. Skorzystaj z dofinansowania i zadbaj o środowisko oraz swoje oszczędności!

About the author

Redakcja

View all posts

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.