Mieszkania w bloku

Wspólnoty mieszkaniowe w Warszawie

Nasza stolica to wciąż rozwijające się miasto, które musi pomieścić ciągle powiększającą się listę mieszkańców. Najbardziej rozwinięte miasto w naszym kraju próbuje wciąż budować nowe obiekty mieszkalne. Kupując własne mieszkanie w Warszawie, warto sprawdzić, czy automatycznie nie staniemy się nowymi członkami wspólnoty. Przyjrzyjmy się z bliska obecnie istniejącym wspólnotom mieszkaniowym w Warszawie. Na czym polega ich działanie? Ciekawi? Zaczynamy!

Wspólnoty mieszkaniowe — charakterystyka

Temat należy zacząć od wyjaśnienia, czym jest wspólnota mieszkaniowa oraz jakie zasady kierują jej funkcjonowaniem. Wspólnoty mieszkaniowe podlegają ustawie z dnia 24 czerwca 1994 roku o własności lokali. Dodatkowe regulacje znajdują się w ustawie o gospodarce nieruchomościami oraz kodeksie cywilnym. Mówiąc najogólniej, wspólnota mieszkaniowa jest zrzeszeniem właścicieli lokali w danej nieruchomości.

Wspólnoty podzielić można na:

  • małe (liczba lokali nie jest większa niż 7),
  • duże (liczna lokali jest większa niż 7).

Wspólnoty mieszkaniowe w Warszawie nie posiadają osobowości prawnej, nie są też podmiotami gospodarczymi. Nie posiadają majątku, wszystko należy do członków wspólnoty. Jest natomiast ułomną osobą prawną, a więc może zaciągać zobowiązania, nabywać prawa oraz dochodzić roszczeń w swoim imieniu.

Kupując lokal od właściciela budynku, którym jest deweloper czy osoba prywatna, po podpisaniu aktu notarialnego stajemy się częścią wspólnoty. Posiadamy pełne prawa własnościowe do naszego lokalu. 

Członkiem wspólnoty mieszkaniowej stajemy się automatycznie po nabyciu prawa własności do lokalu i nie możemy się z niej wypisać. Członkiem nie może być najemca lokalu, jedynie jego właściciel.

Jeśli wspólnota mieszkaniowa posiada powyżej 7 lokali, musi mieć zarząd, może być to zarząd powierzony (zewnętrzna firma zarządza nieruchomością).

Wspólnota mieszkaniowa

Wspólnota mieszkaniowa a spółdzielnia

Spółdzielnia mieszkaniowa ma osobowość prawną oraz jest podmiotem gospodarczym. Aby stać się członkiem spółdzielni, należy posiadać spółdzielcze własnościowe prawo do nieruchomości lub spółdzielcze lokatorskie prawo do nieruchomości (właścicielem lokalu jest spółdzielnia). Spółdzielnie mieszkaniowe są mniej korzystne dla członków. Posiadają rozbudowaną strukturę administracyjną, a koszty jej utrzymania ponoszą członkowie spółdzielni. Co więcej, członkowie spółdzielni nie mają praktycznie żadnego wpływu na sposób zarządzania finansami. Będąc członkiem wspólnoty mieszkaniowej mamy realny, faktyczny wpływ na gospodarowanie zasobami pieniężnymi. Wspólnota nadzoruje elementy wspólne, takie jak: parking, klatka schodowa, plac zabaw, a członkowie ponoszą koszty proporcjonalnie do powierzchni swojego lokalu. Każdy lokator posiada prawo głosu. Waga jego głosu zależna jest od powierzchni, jakiej jest właścicielem. W przeciwieństwie do spółdzielni członkowie mają więc wpływ nawet na to, jaka firma wykona renowację czy pracę budowlane.

Warszawa

Wspólnoty mieszkaniowe w Warszawie to powszechna praktyka, która jest o wiele bardziej korzystna dla warszawiaków, niż spółdzielnie mieszkaniowe. Najpopularniejsze z nich to Wspólnota Mieszkaniowa Dzieci Warszawy, Wspólnota Mieszkaniowa „Przy Ratuszu” czy Wspólnota PMM Sp. z o.o.

Warto znać swoje prawa wynikające z uczestnictwa we wspólnocie mieszkaniowej. Tendencja zawiązywania wspólnot z roku na rok wzrasta, co podnosi komfort codziennego życia i mieszkania. Mając realny wpływ na wygląd i stan techniczny wspólnych części nieruchomości, czujemy się bardziej odpowiedzialni za ich wygląd.

About the author

Redakcja

View all posts

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.