Mieszkanie w bloku jednorodzinnym

Dom jednorodzinny czy mieszkanie w bloku?

Wynajem nie jest popularny w Polsce. Wiele osób woli posiadać nieruchomość na własność. Jednak wybór odpowiedniej nieruchomości to poważna i trudna decyzja, na którą wpływa wiele czynników. Należy zastanowić się np. nad rodzajem nieruchomości – lepiej wybrać dom jednorodzinny, czy też mieszkanie w bloku? Porównajmy wady i zalety każdego rozwiązania.

Mieszkanie w bloku jednorodzinnym – wady i zalety

Osoby wybierające mieszkania często cenią sobie wygodę. Nie muszą przejmować się ogrzewaniem, drożnością wentylacji, czy też stanem kanalizacji. Nad wszystkim pieczę trzyma administracja budynku. Dzięki temu mieszkając w bloku, nie przeznaczasz tyle czasu na obowiązki domowe i masz więcej czasu na odpoczynek oraz inne aktywności.

Ponadto znacznie łatwiej znaleźć mieszkanie w dobrej lokalizacji, gdzie masz blisko do lekarza, szkoły, centrum handlowego, restauracji, klubów, muzeów itd. Domy zwykle położone są w mniejszych miejscowościach lub na obrzeżach dużych miast. Natomiast szukając ofert mieszkań w dużych miastach, z łatwością znajdziesz propozycje bliżej centrum i będzie ich znacznie więcej.

Mieszkanie także można potraktować w większym stopniu jako inwestycję. Nieruchomości w blokach łatwiej wynająć i sprzedać niż domy jednorodzinne na obrzeżach miast.

Osoby ceniące sobie bezpieczeństwo z pewnością docenią także to, że do mieszkania znacznie trudniej się włamać. Jeśli mieszkasz na wyższych piętrach, to jedyną drogą są drzwi wejściowe. Dodatkowo często trzeba znać specjalny kod, żeby dostać się na klatkę. A wiele osiedli obecnie jest całodobowo strzeżonych.

Do największych minusów mieszkania w bloku należy zaliczyć mniejszą prywatność. Sąsiedzi za ścianą nie dają takiego komfortu i swobody jak życie w domu jednorodzinnym.

Ponadto mieszkania zwykle mają mniejszy metraż, co przekłada się na mniejszą powierzchnię do codziennego funkcjonowania. A jeśli mieszkanie jest ulokowane np. blisko ruchliwej ulicy, szkoły lub parku, to jesteś narażony na większy hałas.

Jakie zalety i wady ma dom jednorodzinny?

Dom jednorodzinny docenią zwłaszcza osoby starsze oraz rodzice z dziećmi. To nie tylko większa powierzchnia mieszkalna, ale także podwórko, na którym można urządzić grilla, spotkanie ze znajomymi, czy też stworzyć ogródek warzywny. Rodzie oraz ich dzieci docenią przydomowy plac zabaw.

Ponadto domy jednorodzinne odznaczają się większą prywatnością. Za ścianą nie ma sąsiadów, którzy słyszą głośniejsze dźwięki (a w przypadku niektórych bloków nawet te nieszczególnie głośne). Większa prywatność pozwala także zorganizować imprezę, czy też przesiadywać do późna bez przeszkadzania innym.

Oczywiście domy jednorodzinne mają także minusy. Przede wszystkim ich prowadzenie zajmuje znacznie więcej czasu. Trzeba poświęcać czas nie tylko na sprzątanie wnętrza, ale także podwórka. Jeśli korzystasz z tradycyjnych metod ogrzewania, to zimą musisz rozpalać w piecu. Natomiast większa powierzchnia mieszkalna, to nie tylko większa przestrzeń do życia, ale więcej obowiązków oraz wyższe koszty eksploatacyjne.

Ponadto dom jest znacznie mniej płynną inwestycją. Mieszkanie łatwiej sprzedać, a także wynająć, dzięki temu szybciej znajdziesz klienta.

Co wybrać – mieszkanie w bloku, czy w domku jednorodzinnym?

Na to pytanie nie ma jednoznacznej odpowiedzi i wszystko zależy od indywidualnych preferencji. W tym artykule poznałeś największe wady i zalety obu rozwiązań, dzięki temu możesz podjąć bardziej przemyślaną decyzję.

Domki jednorodzinne najczęściej wybierane są przez osoby lubiące ciszę i spokój oraz obecnych i przyszłych rodziców, którzy potrzebują większej przestrzeni dla swoich pociech. Natomiast mieszkania, zwłaszcza położone bliżej centrum doceniają osoby młode oraz lubiące aktywny styl życia i korzystające ze wszystkich atrakcji, jakie daje miasto. Bez wątpienia dużą przewagą mieszkań jest także mniejsza ilość obowiązków domowych.

About the author

aminbd

View all posts

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.