Kobieta w ciązy trzyma w dłoni małe buciki

Jak się przygotować na narodziny dziecka lekcje w szkole rodzenia

Ciąża i narodziny dziecka oraz pierwsze wspólne miesiące z niemowlęciem to wielkie przeżycie dla przyszłych rodziców. Okres ten wymaga posiadania tematycznej wiedzy, która znacząco usprawni przebieg porodu oraz ułatwi opiekę nad maleństwem. W czasie ciąży warto zapisać się do szkoły rodzenia w Warszawie. Program zajęć pozwoli przyswoić stosowne informacje i umiejętności, które będą przydatne w okresie ciąży i porodu oraz podczas karmienia i pielęgnacji niemowlęcia.

Kiedy warto zapisać się do szkoły rodzenia?

Lekcje w szkole rodzenia są szczególnie polecane dla matek, które spodziewają się pierwszego dziecka. Do uczestnictwa w lekcjach w szkole rodzenia są także zachęcane kobiety w drugiej lub kolejnej ciąży, które poprzednie dziecko urodziły dość dawno temu i chcą odświeżyć posiadaną wiedzę. Takie zajęcia będą przydatne również w momencie, gdy przebieg kolejnej ciąży znacząco odbiega od posiadanych już doświadczeń, powodując wątpliwości wymagające rozwiania na takim właśnie kursie.

Szkoły rodzenia w Warszawie oferują zajęcia o różnym czasie trwania. Standardowo będą to sesje trwające 2 lub 3 miesiące, albo przyspieszone, weekendowe kursy. Warto zapisać się na nie jak najwcześniej – jest to podyktowane ograniczoną liczbą dostępnych miejsc. Samo rozpoczęcie uczestnictwa w zajęciach dobrze będzie zaplanować na II trymestr ciąży. W tym czasie przyszła mama może nabyć przydatną wiedzę i umiejętności, a jej samopoczucie zazwyczaj pozwala na aktywne uczestnictwo w zajęciach – także tych fizycznych.

Kobieta w ciąży na dużej piłce

Czego dowiesz się na zajęciach w szkole rodzenia?

Na zajęciach w szkole rodzenia możemy skutecznie przygotować się do narodzin dziecka oraz opieki nad nim w początkowym okresie życia. Obejmują one zarówno teoretyczne wykłady, dotyczące rozwoju płodu i niemowlęcia, życia w czasie ciąży i połogu czy problemów po porodzie, jak i część praktyczną – ćwiczenia relaksacyjne, pielęgnację noworodka czy pozycje do karmienia piersią. Zależnie od wybranej placówki w Warszawie, tematyka kursu może obejmować:

  • informacje o przebiegu ciąży i porodu,
  • gimnastykę, odżywianie i odpoczynek w ciąży,
  • dolegliwości w czasie ciąży i sposoby radzenia sobie z nimi,
  • przygotowanie do porodu, jego techniki i metody łagodzenia bólu w jego trakcie,
  • etapy rozwoju niemowlęcia,
  • opiekę nad dzieckiem w pierwszym roku życia (kompletowanie wyprawki, pielęgnację, karmienie, stymulowanie rozwoju),
  • rolę ojca w czasie ciąży, porodu i opieki nad maleństwem,
  • aspekty prawne ciąży i macierzyństwa – obowiązki pracodawcy i prawa pracownika, dostępne zasiłki czy zakres gwarantowanej opieki medycznej.

Ile trwa kurs w szkole rodzenia

Zazwyczaj kurs w szkole rodzenia trwa w granicach 2-3 miesięcy. Spotkania odbywają się dwa lub trzy razy w tygodniu, a pojedyncze zajęcia trwają około 1,5 godziny. Czasami oferowane są także kursy weekendowe, które obejmują kilka kolejnych weekendów. Wtedy zajęcia organizowane są w soboty i niedziele, a czas ich trwania wynosi kilka godzin każdego dnia. To dobra propozycja dla pracujących rodziców, którzy chcą wspólnie korzystać z wykładów w swoim wolnym czasie. Niezależnie od czasu jego trwania i wybranej formy, oferowana w trakcie kursu wiedza jest istotnym wsparciem dla przyszłych matek i ojców, skutecznie przygotowując ich do rodzicielstwa i trudów opieki nad niemowlęciem. Jedną z najchętniej wybieranych przez przyszłe mamy szkół rodzenia jest http://www.szkola-magiera.pl/ w Warszawie.

Przeciwwskazania do lekcji w szkole rodzenia

Choć lekcje w szkole rodzenia są nieocenioną wiedzą dla wszystkich matek – a także ojców – czasami mogą wystąpić przeciwwskazania, które utrudniają uczestnictwo w zajęciach. Zazwyczaj zapisując się do szkoły rodzenia należy dostarczyć zaświadczenie od prowadzącego ciążę ginekologa o braku przeciwwskazań do uczestnictwa w zajęciach. Jeśli przyszła mama jest w grupie podwyższonego ryzyka poronieniem lub przedwczesnym porodem i powinna leżeć, najczęściej nie będzie mogła brać udziału w kursie. Jeżeli natomiast może ostrożnie się poruszać, zajęcia teoretyczne czy łagodne ćwiczenia, na które zezwoli lekarz, przyniosą każdej kobiecie wiele pożytku.

About the author

aminbd

View all posts

1 Comment

  • Ja to do tej pory nie wiem czy na narodziny dziecka da się wg przygotować. Moja żona jest cudowna i wiem, że sobie poradzi, ale ja?! Mam bardzo dużo obaw..

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.