Suszenie drewna na dom w technologii szkieletowej

Suszenie drewna na dom w technologii szkieletowej

Drewno KVH ma wiele zastosowań w budownictwie. Najczęściej używane jest do konstrukcji ścian w budownictwie szkieletowym do budowy gotowych domów drewnianych, np. do konstrukcji stropów, natomiast suche i strugane drewno używane jest do konstrukcji więźby dachowej. Drewno te stanowi materiał budowlany o wysokich właściwościach materiałowych oraz jest nieszkodliwe z ekologicznego, oraz zdrowotnego punktu widzenia.

Drewno wykorzystywane do budowy domów w technologii szkieletowej

Drewno wykorzystywane do budowy drewnianych domów w technologii szkieletowej to specjalnie przygotowane drewno KVH. To na nim opiera się główna konstrukcja ściany zewnętrznej gotowego domu. Drewno KVH to czterostronnie strugane drewno konstrukcyjne pochodzenia iglastego, wysuszone uprzednio w komorach suszarniczych i przesortowane pod względem wytrzymałości. Wykorzystywane jest do konstrukcji stropów i więźby dachowej w gotowym domu drewnianym. Bardzo dobrze sprawdza się na elementy budowli, przy których można zrezygnować z chemicznego zabezpieczenia drewna. Konstrukcyjne drewno KVH jest często używane, jako belki do suchej zabudowy, legary pod deski podłogowe i tarasowe, dekoracyjne belki stropowe czy belki do prac konstrukcyjnych, tj. altanki, zadaszenia, garaże czy antresole.

Wyróżniamy dwa rodzaje drewna KVH, gdzie deski są czterostronnie strugane i posiadają czterostronnie fazowane kanty. Pierwszy z nich to Si, czyli drewno przeznaczone do miejsc, w których po zamontowaniu będzie elementem widocznym. Drugim rodzajem drewna jest NSi, przeznaczone dla konstrukcji mniej eksponowanych. Jest ono najczęściej używane.

Jak powstaje drewno KVH i jak wygląda jego suszenie?

Pocięte czterostronnie strugane drewno konstrukcyjne składowane w paletach, suszone jest w komorach suszarniczych w zamkniętych halach. Tam regulowane przez program komputera ciśnienie oraz wilgotność pozbawiają drewno wody do poziomu ok. 15% wilgotności. Drewno suszone jest w temperaturze przekraczającej 67 stopni Celsjusza. Taki zabieg pozwala zrezygnować z impregnacji chemicznej większości elementów.

„Suszenie komorowe drewna zapewnia mu wytrzymałość na wiele lat, brak skręceń na długości oraz stabilizację wymiarową. Co więcej, drewno wykazuje mniejszą skłonność do mikropęknięć” – zauważa specjalista z firmy ITS z Koszalina, która zajmuje się budową energooszczędnych domów o konstrukcji drewnianej w technologii szkieletowej.

Po zakończonym procesie suszenia, drewno przeznaczone do budownictwa szkieletowego poddawane jest ocenie wytrzymałości, a także sortowaniu, podczas którego oznaczane są wady drewna i wycinane wszelkie niedoskonałości. Cały proces kończy się na struganiu i fazowaniu drewnianych elementów. Drewno czterostronnie strugane i suszone komorowo to często tzw. tarcica KVH, co oznacza, że długie belki powstały z połączenia krótszych elementów – łączonych na mikrowczepy. Taką metodą można uzyskać odporne na skręcanie belki o bardzo dużej długości.

About the author

aminbd

View all posts

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.