Roślina z zielonami liściami zasadzona na skarpie przy domu

Aranżacja skarpy przed domem jak ją zagospodarować?

Pokryta roślinnością, odpowiednio zagospodarowana, skarpa przed domem może stanowić niezwykle uroczy i malowniczy element ogrodu. Z tego względu skarpy zarówno te naturalne, jak i sztucznie usypane są coraz bardziej pożądane przez ludzi, którzy chcą stworzyć niepowtarzalny ogród. Wiadomo bowiem, że najpiękniej prezentuje się roślinność na zróżnicowanej rzeźbie terenu. Aranżacja skarpy nie jest trudna i może przynieść niezwykłe efekty jeśli właściwie się za to zabierzemy. Oto kilka wskazówek.

Co trzeba wziąć pod uwagę przed rozpoczęciem prac na skarpie?

Przed rozpoczęciem jakichkolwiek prac warto wiedzieć, że o ile naturalne stoki pokryte dziką roślinnością są stabilne, to po przekopaniu podłoża i usunięciu tego, co tam rośnie wraz z korzeniami mającymi właściwości stabilizujące skarpę, trzeba pomyśleć o odpowiednim jej zabezpieczeniu, by w czasie deszczu ziemia się nie obsuwała. Planując zagospodarowanie naturalnych zboczy, trzeba wziąć pod uwagę stopień nachylenia stoku i wysokość skarpy oraz sprawdzić jakość gleby. Na wierzchnią warstwę dobrze jest położyć żyzną ziemię z kompostem. Sztucznie usypane skarpy powinny być formowane w zależności od rodzaju nawiezionej gleby. Piaszczyste podłoża mogą służyć tylko do budowy łagodnych wzniesień. Gleba gliniasta nadaje się do budowania bardziej stromych skarp.

Jak zabezpieczyć skarpę przed erozją?

Zanim rozpoczniemy sadzenie na skarpie, warto pomyśleć o zabezpieczeniu jej przed osuwaniem się i wypłukiwaniem ziemi. W zależności od tego, jak stroma jest skarpa, możliwe są różne rozwiązania zabezpieczające. Przy niewielkich wzniesieniach, często wystarczą umocnienia z kamieni ułożonych na dole i nieregularnie na zboczu. Funkcję stabilizującą na niewielkich nachyleniach terenu mają też maty szkółkarskie lub włóknina ogrodowa. Przy stromych skarpach warto zbudować murki oporowe, które wyglądają niezwykle efektownie w połączeniu z roślinami na skarpie. Dobrym rozwiązaniem są też biosiatki czy geomaty erozyjne.

Roślina zasadzona na skarpie przy domu

Jakie rośliny posadzić na skarpie?

Sadzenie roślin na skarpie powinno być poprzedzone dokładną analizą istniejących warunków. Posadzenie trawy sprawdzi się najlepiej na bardzo łagodnych wzniesieniach. Na stromych skarpach koszenie może być bowiem bardzo utrudnione. Wybierając rośliny na skarpę, trzeba wziąć pod uwagę fakt, że są to często miejsca suche i nasłonecznione. Sprawdzi się więc tam roślinność wytrzymała na okresową suszę, np. wrzosy. Dobrze jest też wybierać zadarniające rośliny na skarpę, które dodatkowo z czasem zabezpieczą ziemię przed erozją. Ważne jest też, szczególnie na stromych stokach, gdzie dostęp jest utrudniony, by roślinność nie wymagała dużej pielęgnacji. Oto przykłady roślin nadających się do posadzenia na skarpie:

  • irga pozioma, czyli barwny krzew, którego długie pokładające się pędy będą stanowiły prawdziwą ozdobę skarpy,
  • smagliczka skalna tworząca niskie gęste kępki,
  • szczodrzeniec o żółtym ubarwieniu, który szybko się rozrasta i lubi suche zbocza,
  • wrzosy, które w połączeniu ze szczodrzeńcem tworzą barwne kompozycje,
  • karłowate iglaki.

To tylko przykładowe rośliny na skarpę, które najładniej komponują się jeśli posadzimy je w nieregularnych odstępach, stwarzając wrażenie naturalności. Dół skarpy w sąsiedztwie murku warto natomiast obsadzić innymi roślinami.

Jakie rośliny będą idealne do posadzenia przy kamiennym murku?

Na dole skarpy tuż przy kamiennym murku dobrze sprawdzą się rośliny i zioła, które nie wymagają wilgotnego podłoża, a jednocześnie dostarczają wspaniałego aromatu, ozdabiają ogród różnymi barwami, a do tego można je będzie wykorzystać w kuchni jako przyprawy. Idealne do posadzenia w takim miejscu będą: lawenda, szałwia, tymianek, czy lebiodka, macierzanka lub estragon. Sadzenie, jak i pielęgnacja tych roślin nie przysparza żadnych kłopotów, a korzyści mamy z tego wiele. Więcej wskazówek związanych z wyborem roślin na skarpę znajdziesz na http://www.dom365.eu/jakie-posadzic-rosliny-na-skarpe.

Zagospodarowanie skarpy przed domem nie jest trudne i można uzyskać ciekawe wizualne efekty pod warunkiem, że zabezpieczymy ją przed erozją i wybierzemy odpowiednie rośliny, które stworzą dodatkowe umocnienia i zniosą warunki panujące na zboczu. Wymienione tutaj rośliny stanowią tylko przykłady pokazujące, w jaki sposób dobierać roślinność na skarpę i czym się kierować. Aranżacja skarpy może być ciekawym wyzwaniem dla osób chcących stworzyć jedyny w swoim rodzaju ogród, który z daleka będzie przyciągał wzrok..

About the author

aminbd

View all posts

1 Comment

  • Polecam też kosodrzewinę i jałowca 🙂 świetna opcja na skarpę 🙂 ja u siebie mam tez sporo ziół – szałwię, tymianek, oregano i macierzankę 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.