Zadbany wrzos rośnie w dużym ogrodzie

Jak dbać o wrzosy w domu?

Wrzosy to nieduże i urocze rośliny, które przepięknie wyglądają w każdym domu. Kwitną długo i obficie, zapowiadając nadejście jesieni, a jednocześnie pozwalając nacieszyć się przyjemnymi barwami po minionym lecie. Można uprawiać je zarówno w ogrodach, jak i wewnątrz budynków. Takie kwiaty w domu wymagają jednak skrupulatnej pielęgnacji, która zapewni im zdrowy i estetyczny wygląd przez cały rok.

Wrzosy od sprawdzonego dystrybutora

Podstawą zasadą powodzenia hodowli wrzosów jest nabycie sadzonek od sprawdzonego sprzedawcy. Kwiaty zakupione w markecie zazwyczaj są słabe i przesuszone, w krótkim czasie tracąc swój ładny wygląd. Sadzonki sprawdzonego sklepu internetowego z roślinami z pewnością będą bardziej zadbane, zwiększając prawdopodobieństwo wyhodowania zdrowych i okazałych roślin. Przykładem miejsca, w którym kupić można wysokiej jakości wrzosy jest https://www.podkarpackiesady.pl/73-wrzosy. Wybierając kwiaty do domu warto postawić na intensywnie wybarwione odmiany o wzniesionym pokroju. Ustanowione na odpowiednim stanowisku, zaopatrzone w optymalne podłoże i regularnie podlewane, będą pięknie się prezentować niezależnie od pory roku.

Stanowisko dla wrzosów

Wrzosy uprawiane w domu dobrze będą czuć się na słonecznym i widnym stanowisku. Najlepiej postawić je na parapecie okna skierowanego na wschód lub północ. Jednocześnie powinno być to miejsce z dala od źródeł ciepła – stąd niewskazany będzie parapet bezpośrednio nad kaloryferem. Kwiaty w domu lubią świeże powietrze, więc warto zadbać o regularne wietrzenie pomieszczeń. Jeżeli hodowane wrzosy tracą ładny wygląd dobrze jest wystawić je na kilka dni na zewnątrz, gdzie powinny odzyskać lepszą kondycję.

Podłoże dla wrzosów

Wrzosy preferują podłoże o kwaśnym odczynie. W ich hodowli najlepiej sprawdzi się ziemia o pH pomiędzy 3,5 a 4,5. Do doniczek warto stosować podłoże lekkie, przepuszczalne i niezbyt żyzne. Możemy przygotować je samodzielnie lub nabyć gotową mieszankę, dedykowaną do uprawy wrzosów.
Sadzonki warto przesadzić do większej doniczki z odpowiednią ziemią zaraz po przyniesieniu ich ze sklepu. Nie musi być ona szczególnie głęboka – wrzosy mają dość płytki system korzeniowy. Pojemnik na kwiaty każdorazowo powinien posiadać dziurki na dnie, umożliwiające odpływ nadmiaru wody. Dobrym pomysłem będzie również wysypanie spodu donicy żwirkiem lub keramzytem, które spełnią funkcję drenażu, a tym samym pomogą zapobiegać gniciu korzeni.

Zadbane wrzosy w ogrodzie

Podlewanie wrzosów

Kwiaty w domu, szczególnie te w niewielkich donicach, dość szybko mogą paść ofiarą przesuszenia. Jednocześnie należy pamiętać, że wrzosy są wyjątkowo wrażliwe na nadmierne podlewanie, stąd istotne jest wypracowanie kompromisu w ich pielęgnacji. Należy przestrzegać najważniejszych zasad nawadniania tych roślin:

  • Sadzonki warto podlewać regularnie, ale niezbyt obficie.
  • Wrzosy nie lubią wody o dużej zawartości wapnia, stąd przed podlewanie warto odstawić ją na przynajmniej kilka godzin.
  • Strumień wody powinniśmy kierować bezpośrednio na ziemię, nigdy zaś na liście czy łodygi, ponieważ zwiększa to ryzyko rozwoju chorób grzybiczych.

Należy zadbać, by podłoże wrzosów było zawsze lekko wilgotne. W tym celu dobrze będzie wysypać wierzch ziemi warstwą kory, która zapobiegnie szybkiemu odparowywaniu wody i wysuszeniu roślin.

Nawożenie wrzosów

Aby wrzosy przez cały rok były w doskonałej kondycji, warto sięgnąć po dedykowane dla nich nawozy. Odpowiednie będą preparaty przeznaczone dla roślin kwasolubnych, takich jak różaneczniki czy azalie. Nawóz powinien być mocno rozcieńczony i podawany w niedużej ilości bezpośrednio do ziemi, najlepiej raz do roku. Zbyt częste i zanadto obfite zasilanie działa niekorzystnie na rośliny. Przy regularnym podlewaniu do wody można dodawać również kilka kropel cytryny – pomoże to w naturalnym zakwaszeniu podłoża.

Okres kwitnienia i spoczynku

Wrzosy to rośliny, których okres kwitnienia rozpoczyna się na przełomie sierpnia i września, trwając aż do końca października. Po przekwitnięciu należy przenieść je do chłodniejszego pomieszczenia, w którym przeczekają do kolejnego sezonu. W czasie spoczynku wskazane jest delikatne podlewanie, które zapobiegnie przesuszeniu korzeni.

Dobrym rozwiązanie jest także wkopanie donicy do gruntu w zacisznym i osłoniętym miejscu oraz okrycie kwiatów warstwą liści bądź igliwia. Jeśli roślina dotrwa do wiosny, wraz z nastaniem dodatnich temperatur warto przyciąć jej przekwitłe pędy.Dzięki temu będzie ona bardziej zwarta oraz silniej zakwitnie.

About the author

aminbd

View all posts

1 Comment

  • Świetną opcją jest uprawa wrzosów w domu. Są one bowiem bardzo wrażliwe na przemarzanie, a trzymając je we właściwej temperaturze możemy być spokojni, że coś się im stanie 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.