Automatyczne rolety to już niemal standard w polskich domach. Nie tylko doskonale chronią przed światłem słonecznym i nagrzewaniem się pomieszczeń, ale dodatkowo mogą pełnić funkcje antywłamaniowe. Jak działają rolety automatyczne i czy warto je mieć? Sprawdź!
Jak działają automatyczne rolety?
Rolety w Twoim domu mogą być otwierane i zamykane ręcznie lub automatycznie – za pomocą inteligentnych rozwiązań. Automatyka rolet jest możliwa dzięki zamontowanemu sterownikowi przewodowemu lub bezprzewodowego. Takie rozwiązanie pozwala bez większego wysiłku sterować roletami w domu – za pomocą pilota, przycisku, a nawet aplikacji mobilnej. Możesz także ustalić dla nich wygodny harmonogram, kiedy mają się podnosić, a kiedy zasuwać. Możesz też podłączyć automatyczne rolety do używanego już systemu inteligentnego domu i sterować nimi w tym samym miejscu, gdzie zarządzasz np. bramą garażową, markizą tarasową czy oświetleniem zewnętrznym.
Automatyczne rolety mogą być zamontowane zarówno na zewnątrz, jak i wewnątrz Twojego domu. Większość rozwiązań tego typu obsługiwanych jest przez połączenie sterownika i kontrolera, które łączą się ze sobą poprzez technologię radiową. W innym przypadku rolety mogą zostać zamontowane już na etapie budowania domu i być sterowane przewodowo. Wtedy ich zasilanie możesz łatwo ukryć w ścianach domu lub mieszkania. Jeśli jednak jest to niemożliwe, rolety w swoim inteligentnym mieszkaniu lub smart home możesz zasilać energią słoneczną – baterią zasilaną przez panel fotowoltaiczny. To nie tylko sposób na inteligentne sterowanie domem, ale także rozwiązanie ekologiczne.
Jak wybrać automatyczne rolety?
Zanim zamówisz rolety automatyczne do swojego domu, musisz zdobyć niezbędne rozeznanie w tych, dostępnych na rynku. W sklepach dostępne są różne rodzaje rolet i systemy sterujące. Te wewnętrzne będą miały różne wzory i kolory, w tych zewnętrznych istotne mogą być dodatkowe funkcje, np. to, czy są one antywłamaniowe, z jakich tworzyw lub metalu są wykonane i jak mocno chronią szybę i wnętrze domu przed promieniami słońca.
Dostępnych jest także wiele sposobów na podłączenie i sterowanie automatycznymi roletami, o czym wiesz już trochę z wcześniejszej części artykułu. Jakie z nich są najpopularniejsze, a jakie najbardziej nowoczesne?
Najpopularniejsze rozwiązanie to wspomniany już system sterowania radiowego, który nie wymaga przeciągania okablowania i kucia w ścianach. Druga możliwość to sterowanie roletami za pomocą pilota, dzięki czemu z dowolnego miejsca w domu lub ogrodu możesz otwierać i zamykać swoje rolety. Najnowocześniejsze rozwiązanie to system Smart Home. Możesz sterować właściwie wszystkim w swoim domu lub mieszkaniu za pośrednictwem smartfona. Nie tylko zasuniesz rolety, ale także obsłużysz klimatyzację, oświetlenie, alarm i monitoring. Wystarczy telefon z dostępem do internetu pod ręką i połączenie internetowe w domu. No i oczywiście dedykowana aplikacja.
Jeśli planujesz zamontować u siebie rozwiązania typu inteligentny dom, projekt warto wykonać już na etapie budowy domu czy bloku, w którym kupujesz mieszkanie czy generalnego remontu mieszkania z rynku wtórnego. Wiesz już, jak możesz podłączyć i sterować automatycznymi roletami. Teraz czas podjąć decyzję, który z nich będzie dla Ciebie najlepszy. Inne bardzo ważne czynniki, które także należy uwzględnić podczas ich wyboru to ich cena.