Kobieta grzeje dłonie przy grzejniku elektrycznym na działce

Grzejnik elektryczny na działkę – na jakie parametry zwrócić uwagę przy wyborze?

Ogrzewanie elektryczne szybko zyskuje na popularności. Zwłaszcza w budynkach energooszczędnych i pasywnych może stanowić podstawowe źródło ogrzewania (np. elektryczne ogrzewanie podłogowe). Jednak w budynkach mieszkalnych ogrzewanie na prąd zwykle jest uzupełnieniem pompy ciepła lub kotłów na olej, gaz, węgiel, drewno czy biomasę. Na podobne połączenie inwestor może zdecydować się w przypadku domku letniskowego – w nich grzejniki elektryczne często są jedynym źródłem ogrzewania. Co zatem warto wiedzieć przed ich zakupem, by zagwarantować sobie skuteczny i bezpieczny sposób zabezpieczenia termicznego?

Grzejnik elektryczny w domku na działce – czy to dobry pomysł?

Decyzja o wyborze rodzaju ogrzewania do domku na działce wymaga dokładnego przeanalizowania szeregu czynników. Niestety, z uwagi na ograniczenia techniczne budynku, wielu źródeł ciepła nie da się w nim zastosować. Tym istotniejszy staje się przy tym fakt, że grzejnik elektryczny można postawić i uruchomić w zasadzie wszędzie tam, gdzie jest dostęp do źródła zasilania – to duża zaleta. Stąd też jest to dobry wybór dla każdego, kto nie chce lub nie może przeprowadzić generalnego, kosztownego remontu. Grzejniki elektryczne nie wymagają dokonywania żadnych prac konstrukcyjnych ani remontowych. Zaczynają ogrzewać wnętrze zaraz po podłączeniu do gniazdka.

Grzejnik elektryczny na działkę

Kaloryfer na prąd sprawdzi się w mniejszych i większych domkach letniskowych. W tych o mniejszej powierzchni często wystarczy jedno urządzenie, w większych z reguły trzeba zastosować kilka grzejników elektrycznych. To doskonały sposób na podniesienie temperatury np. podczas chłodnej letniej nocy. Elektryczne kaloryfery spełnią swoje zadanie również wiosną, jesienią i zimą, aczkolwiek muszą wówczas pracować znacznie dłużej, więc rachunki za energię elektryczną wzrosną.

Rodzaje grzejników elektrycznych na działkę

Ogrzewanie domku letniskowego energią elektryczną jest wygodne i komfortowe, szczególnie jeżeli korzysta się z niego tylko w sezonie letnim. Odrębną kwestią pozostaje jednak wybór rodzaju kaloryfera konwekcyjnego. Do najpopularniejszych należą:

  • olejowe grzejniki elektryczne – tanie, przenośne i łatwe w użyciu kaloryfery, podłączane bezpośrednio do gniazdka. Nagrzewają się dość powoli, za to długo utrzymują ciepło. Temperaturę reguluje się pokrętłem lub przyciskami;
  • konwektorowe grzejniki elektryczne – urządzenia tanie w zakupie, które działają na zasadzie zbliżonej do nagrzewnic. Zasysają powietrze od spodu i wydmuchują od góry. Regulowanie temperatury odbywa się ręcznie lub za pośrednictwem termostatu;
  • panele grzewcze na podczerwień – działają na zasadzie konwekcji i promieniowania czerwonego. Panele grzewcze można przenosić i ustawiać na podłodze lub zawieszać na ścianach bądź sufitach. To urządzenia rozprowadzające ciepło bezpośrednio w całym wnętrzu. Temperaturę ustawia się w nich ręcznie lub za pośrednictwem termostatu.

Grzejnik elektryczny na działkę

Domki letniskowe można ogrzewać nie tylko grzejnikami elektrycznymi, lecz także promiennikami podczerwieni. To tanie i łatwe w instalacji urządzenia grzewcze, które bezpośrednio ogrzewają obiekty znajdujące się w pomieszczeniu, w tym ludzi. Często są wykorzystywane jako źródło ciepła w rzadziej użytkowanych pomieszczeniach (np. łazience), a nawet na zewnątrz (np. na tarasie).

Jak wybrać grzejnik do domku letniskowego?

Trudno znaleźć jednoznaczną odpowiedź na pytanie, który rodzaj grzejnika jest najlepszy. Wszystkie kaloryfery wykorzystujące energię elektryczną mają swoje wady i zalety.

Panele na podczerwień sprawdzą się w domkach, które są użytkowane nie tylko w sezonie letnim. Panele działają efektywnie zwłaszcza w budynkach dobrze zaizolowanych i energooszczędnych. Jednocześnie mają estetyczny wygląd i są przyjazne dla zdrowia.

Grzejnik elektryczny na działkę

Dobrą i tańszą alternatywą są elektryczne grzejniki olejowe. Długo utrzymują ciepło i zapewniają we wnętrzach optymalny mikroklimat. Dlatego sprawdzą się w domach zamieszkanych przez osoby starsze, dzieci lub alergików. Mogą im natomiast zaszkodzić grzejniki konwektorowe, które zasysają powietrze od spodu, podnosząc z podłogi kurz. Jednocześnie wysuszają też powietrze. Z drugiej jednak strony, jeśli ktoś nie cierpi na choroby układu oddechowego, grzejniki konwektorowe będą korzystnym wyborem, zwłaszcza cenowo.

Co najistotniejsze, wszystkie grzejniki elektryczne muszą mieć odpowiednią moc, aby skutecznie ogrzać dom lub pomieszczenie. Zasada jest prosta: im większa moc, tym grzejnik elektryczny jest efektywniejszy i szybciej osiąga pożądaną temperaturę.

Grzejnik elektryczny na działkę

W pewnym uproszczeniu można przyjąć, że na ogrzanie 1 m2 domku letniskowego potrzeba przynajmniej 100 W mocy (w łazienkach ok. 130 W/m2). Jeżeli domek jest dobrze zaizolowany, wystarczy ok. 80 W/ m2. Jeśli zatem salon domku letniskowego ma ok. 15 m2, należy w nim postawić grzejnik o mocy przynajmniej 1,5 kW (1500 W). Rzecz jasna, można śmiało kupić mocniejszy, ponieważ większość nowoczesnych urządzeń ma dodatkowe funkcje, m.in. termostat, który i tak utrzyma we wnętrzu pożądaną temperaturę. Dzięki temu komfort termiczny w domku na działce można zachować przez cały rok, w pełni ciesząc się odpoczynkiem.

About the author

aminbd

View all posts

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.