Z roku na rok rachunki za prąd czy gaz stale rosną, zabierając nam sporą część domowego budżetu. Na szczęście są pewne sposoby, by zminimalizować ich wysokość. Sposobów na oszczędzanie energii w domu jest mnóstwo, jednak chcąc działać skutecznie, powinniśmy pomyśleć o tym już na etapie budowy.
Domy efektywne energetycznie
Na szczęście coraz więcej osób zdaje sobie sprawę z tego, że budując własny dom powinniśmy myśleć nie tylko o tym, by był trwały oraz solidny. Równie ważnym aspektem jest efektywność energetyczna, która wiąże się z doskonałą termoizolacją budynku, co pozwala na skuteczne oszczędzanie energii w domu i zmniejszenie wysokości rachunków. Właśnie dlatego coraz większą popularnością cieszą się domy drewniane.
Budynki wykonane w technologii szkieletowej posiadają świetne właściwości termoizolacyjne. Pozwalają błyskawicznie nagrzać cały dom i przez długi czas utrzymują komfortową temperaturę, zachowując się jak termos. To pozwala oszczędzić energię zużywaną do ogrzania całego budynku. Dlatego jeśli dopiero planujemy budowę domu, warto rozważyć technologię szkieletową.
Oszczędzanie energii w domu dzięki odnawialnym źródłom energii
Coraz częściej możemy spotkać się również z rosnącym zainteresowaniem odnawialnymi źródłami energii. Fotowoltaika staje się popularna nie tylko dlatego, że pozwala oszczędzić na rachunkach. Sprzyjają temu różnego rodzaju dofinansowania, które obniżają koszt instalacji paneli fotowoltaicznych, dzięki czemu można cieszyć się niezależnością energetyczną i zwrotem kosztów z poniesionej inwestycji znacznie szybciej niż się spodziewamy.
Co więcej – wraz z instalacją paneli rośnie wartość i atrakcyjność nieruchomości, jeśli więc myślimy o tym, by za jakiś czas sprzedać dom, znacznie łatwiej będzie nam to zrobić posiadając dodatkowe walory. To ważne, ponieważ panele posiadają zwykle dwunastoletnią gwarancję na sam produkt oraz aż 25-letnią na określone uzyski energii elektrycznej.
Kiedy podjąć decyzję o instalacji paneli fotowoltaicznych?
Decyzję o instalacji paneli fotowoltaicznych można podjąć na każdym etapie, także w momencie, gdy już dom jest wybudowany. Warto jednak pamiętać, że uwzględniając fotowoltaikę w projekcie domu możemy uniknąć późniejszych kosztów i poprawek, które będą konieczne do efektywnego zamontowania paneli na dachu. Obniżamy w ten sposób koszt montażu, dzięki czemu inwestycja jest bardziej opłacalna. W czasie budowy projektanci biorą pod uwagę wymagania, jakie powinna spełnić więźba dachowa, by udźwignąć system paneli i stworzą odpowiednio wzmocnioną konstrukcję.