Kilka osób pracuje w biurze ze szklanej konstrukcji

Liczne korzyści szklanych konstrukcji

Widzimy coraz więcej szkła w architekturze. Wybór szkła nie jest niczym zadziwiającym, często dodaje sporo do estetyki budowli, czy wnętrza. Zwłaszcza z rosnącą popularnością minimalizmu i takowego designu. Choć i tak mamy prawo zastanawiać się, co tak naprawdę widzą architekci w szkle?

Szklane konstrukcje

Warto jest zaznaczyć jedną ważną rzecz o której większość z was raczej już wie. Szkło stosowane w architekturze zazwyczaj jest szkłem hartowanym bądź „laminowanym”. Te dwa rodzaje szkła bardzo różnią się od siebie oraz od zwykłego prostego szkła, które znamy. Zacznijmy od szkła hartowanego, poddawane jest specjalnemu procesowi, które sprawia, że szkło staje się bardzo wytrzymałe oraz bezpieczne. Już wyjaśniam, otóż normalne szkło ma to do siebie, że po zniszczeniu rozbija się na małe ostre fragmenty, natomiast szkło hartowane rozbija się na tak zwany „mak” albo na stępione kawałki. To sprawia, że znika ryzyko zranienia skóry ostrym fragmentem. Szkło „laminowane” czy foliowane natomiast, jak sama nazwa wskazuje, jest szkłem zamkniętym w specjalnym przezroczystym materiale. Sprawia to, że szkło może nie jest nadzwyczajnie wytrzymałe, ale przynajmniej podczas jego zniszczenia jest ono zablokowane przez ten właśnie materiał, co również chroni człowieka przed jakimikolwiek obrażeniami.

Gdy wyjaśniliśmy już ten ważny temat, możemy powiedzieć sobie o najważniejszych korzyściach płynących z wykorzystania takich rodzajów szkła w konstrukcjach. Dwie z nich już w sumie omówiliśmy. Wytrzymałość i bezpieczeństwo. Dzięki zastosowaniu szkła hartowanego, bądź laminowanego zwiększa się bezpieczeństwo osoby, która korzysta z budynku. Na przykład zabudowy szklane biurowe wykonane, w przypadku zniszczenia nie narażają pracowników na obrażenia. Oczywiście poza czysto technicznymi korzyściami trzeba przyznać, że szkło ma wiele korzyści estetycznych. Pozwala na przepływ światła wewnątrz budynku. Nawet małe pomieszczenia mogą zyskać na wykorzystaniu szklanych konstrukcji, gdyż tworzą one iluzje większej przestrzeni. Ich przezroczystość pozwala na lepszy widok z wnętrza budynku. Co chyba najważniejsze, wymagają one o wiele mniejszej konserwacji od innych opcji. Wystarczy je przetrzeć za pomocą odpowiedniej ścierki i płynu do szkła. Jeśli jesteśmy bardzo zajęci nie wymaga to od nas wielkiego wysiłku aby zachować ich wygląd.

Warto pamiętać, że takie konstrukcje wymagają odpowiednich mocowań. Tutaj akurat zasada „na niektórych rzeczach nie warto oszczędzać” jak najbardziej obowiązuje. Wysokiej jakości okucia do szkła hartowanego, sprawią że konstrukcje zachowają swoją funkcjonalność i wytrzymałość na długie lata oraz zyskają na walorach estetycznych dzięki wykorzystaniu wysokiej jakości produktów.

About the author

aminbd

View all posts

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.