Duża, zielona woerzba posadzona na środku ogrodu

Ogród z wierzbą w roli głównej

Wierzba kojarzy się z kilkumetrowym drzewem o giętkich zwisających długich gałęziach, ozdobionych drobnymi niewielkimi listkami. Przechadzając się parkowymi alejkami, na pewno każdy z nas zetknął się choć raz z tym przepięknym drzewem. Rytmicznie kołyszące się na wietrze długie gałęzie przyciągają wzrok i skłaniają do zadumy. Jednak wierzba niejedno ma imię. Istnieją gatunki wierzb ozdobnych, które idealnie nadają się do nawet niewielkiego ogrodu.

Wierzba ozdobna w aranżacji ogrodu

Wierzba ozdobna może być stylową ozdobą każdego ogrodu i tarasu. Niektóre gatunki z powodzeniem można uprawiać w dużych donicach, umieszczonych na tarasie, lub posadzić w niewielkich ogrodach.

Te niższe gatunki wierzb ozdobnych mogą osiągać wysokość dorosłego człowieka i nie zajmują tak dużo miejsca, jak niezwykle popularna, zwłaszcza w przestrzeniach miejskich, wierzba płacząca.

Formy ogrodowe wierzby

Wierzba w ogrodzie może przyjąć formę drzewa lub krzewu i tylko od wielkości posesji zależy, czy aranżując ogród, zdecydujemy się na gatunek miniaturowy, czy też bardziej okazały. Urocze drobne listki w różnorodnych barwach i odcieniach, inspirujące kształty i formy pnia i gałęzi, oraz bazie, których z utęsknieniem wypatrujemy wiosną to cechy charakterystyczne wszystkich gatunków tej niezwykle uroczej rośliny. Wierzby uprawiane w ogrodach przydomowych, z reguły szczepione są na pniu, co pozwala na uzyskanie ciekawych kompozycji. Wierzby są miododajne, co oznacza, że ich „kotki” są źródłem pyłku oraz nektaru dla owadów zapylających. Ponadto ich korzenie pochłaniają metale ciężkie, takie jak ołów i kadm, co jest z korzyścią dla natury. Nie pozostaje to bez znaczenia dla miłośników troski o środowisko.

Wymagania i uprawa

Wierzby wszystkich gatunków nie przejawiają specjalnych wymagań glebowych, wystarczy wilgotna ziemia i dostateczna ilość światła. Dobrze czują się w pełnym słońcu, jak i półcieniu. Wierzby są gatunkiem nadrzecznym, dlatego w okresach suszy należy je podlewać, zapewniając ciągły dostęp do wilgoci.

Sadząc wierzbę w swoim ogrodzie, pamiętajmy o tym, aby podsypać korzenie kompostem i mocno ją podlać. Wtedy na pewno doskonale poczuje się na swoim nowym stanowisku i ucieszy oko szybkim wzrostem. Drzewa są odporne na mrozy i upały, więc z powodzeniem można uprawiać je w naszym rodzimym klimacie. Wierzby znakomicie znoszą cięcie, więc można kształtować je wedle swoich potrzeb i oczekiwań.

Kobieta stoi pod wierzbą

 

Wierzba w małym ogrodzie

Miłośnicy wierzb dysponujący niewielką przestrzenią, aranżując ogród, powinni wybrać gatunki niskopienne. Wierzby szczepione na pniu przyjmują niezwykle fantazyjne formy i będą świetną ozdobą.

  • Hakuro-nishiki – hodowana w formie krzewu, lub szczepiona na pniu. Korona przybiera postać kulistą, posiada niezwykle reprezentacyjne liście w barwach od zieleni po biało-różową. Intensywne ubarwienie utrzymuje się od wiosny aż do połowy lipca.
  • Wierzba szwajcarska — charakteryzuje się niewielką koroną, która pokryta jest pięknymi srebrzystymi liśćmi. Szczepiona jest na wysokości 120 cm, więc z powodzeniem można posadzić ją w donicy i udekorować nią taras.
  • Wierzba iwa — ma spektakularny pióropusz opadających gałęzi z przepięknymi ciemnozielonymi z wierzchu liśćmi długości od sześciu do dziesięciu centymetrów. Bazie w kolorze srebrnym pojawiają się na przełomie marca i kwietnia.
  • Wierzba płożąca — występuje również w odmianie srebrzystej, a jej cechą charakterystyczną są pełzające giętkie pędy, które gęsto ścielą się po ziemi. Doskonałe do sadzenia na skalniaku.

Jeśli zastanawiasz się jaką wierzbę ozdobą wybrać do swojego ogrodu, koniecznie zajrzyj na http://www.buduj.net/jaka-wierzbe-ozdobna-wybrac.

Przestrzeń bez ograniczeń

Jeśli dysponujemy dużym ogrodem i marzy nam się okazałe, ale jednocześnie reprezentacyjne drzewo z rozłożystą koroną stanowiące centrum przestrzeni, wybierzmy większe odmiany wierzby. Rozległe wiszące gałęzie nadadzą charakteru miejscu i stworzą niepowtarzalny klimat.

 • Wierzba płacząca — gruby pień i kaskadowe ułożenie długich pędów zwisających z rozległej korony często aż do ziemi zachęca do urządzenia pikniku w jej cieniu. Kolorystyka liści od zielonej z wierzchu po szaroniebieskie od spodu powoduje niezwykły efekt wizualny, szczególnie w momencie padania na nie promieni słonecznych. Osiąga wielkość nawet 20 metrów.
 • Wierzba biała — to, po wierzbie płaczącej, najpopularniejszy gatunek występujący w Polsce. Solidny pień, oraz spektakularna okazała korona ze zwisającymi pędami okalanymi jedwabistymi liśćmi w kolorze oliwkowobrązowym tworzą niesamowite dla oczu widowisko. Drzewo dożywa nawet 120 lat i osiąga wysokość ponad 20 metrów. Lubi dużo wilgoci, dlatego najczęściej można ją spotkać nad brzegami rzek i stawów.
 • Wierzba babilońska „Tortuosa” — to ciekawa odmiana o fantazyjnie powykręcanych gałązkach i intensywnie zielonych liściach. Dzięki ciekawej formie doskonale prezentuje się również zimą i jesienią, pozbawiona listowia. Osiąga wysokość około 8 metrów.

About the author

aminbd

View all posts

1 Comment

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.